[]

@NonNull nedir ? Android Java

Merhaba türkçe kaynak bulamadım ingilizce kaynakları araştırdım biraz bilgi sahibi oldum fakat tam nasıl uygulayabileceğimi bilemiyorum.

Anladığım.

NullPointerException hatasını almamak için kullanılıyor diye algıladım. Eğer null ise bir değer ata gibi bir işlevi var galiba.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Nasıl kullanılacağını anladıktan sonra kendi blog'umda da(www.oguzhangumus.net) başkaları faydalansın diye yazacağım.
Sağlıklı Mutlu Günler.

 
Bu Java'da core bi özellik değil sanırım, daha çok kütüphaneler kullanıyor. Lombok kullanıyordu mesela.

Kısaca o değişkene null değer atayamazsın demek. Örneğin bir fonksiyonun var, 1 tane parametre alıyor, normalde istersen fonksiyon(null) diye çağırabilirsin onu. Ama başına @NonNull koyarsan bunu yapamıyorsun. Aynı şekilde diyelim bir objeyi db'ye yazacaksın ya da print edeceksin, bu annotation'ı kullanarak belli değerler için null yazılmasını engelleyebilirsin.

Nasıl çalışıyor? İşte kullandığın kütüphane ya da ide bu ifadeyi görünce statik analiz yapıyordur, herhangi bir yerde null atamaya çalışıyorsan hata veriyordur. Tam nasıl çalıştığını bilmiyorum arkaplanda ama genel mantık bu.

Neye fayda sağlıyor? Her yere if != null yazmakla uğraşmamana. Neden bunu yazmayalım? Çünkü kısa kodu okuması daha kolay (tek kriter bu değil tabi). Okumanın kolay olması niye umrumuzda olsun? Çünkü developler'lar genelde yazdıklarından çok daha fazla süreyi okuyarak geçiriyorlar, ya da geçirmeleri gerekiyor.

Not: 1 seneden fazladır java yazmıyorum. Aktif java yazan biri belki daha iyi bir cevap verir.
  • plutongezegendegilmi  (22.03.20 20:19:43 ~ 20:20:50) 
@plutongezegendegilmi Teşekkürler.


  • aristotelesin berberi  (23.03.20 20:06:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.