Yemek meselesi

Yemek yapma alışkanlığım yoktur, pek beceremem, tencereyi bile henüz 2 gün önce makarna yapabilmek için aldım.

Sürekli dışardan sipariş veriyordum, bunu virüs dolayısıyla minimuma indirmeye çalışıyorum.

1- Makarna-ton balığı kombinasyonu ve omlet çeşitleri dışında az yetenek ve uğraş gerektiren yemekler nelerdir? (dondurulmuş köfte vs. gibi gıdalar dışında)

2-Hiç ekipman kullanmadan tüketilebilecek hazır gıdalar nelerdir? Tek alternatif konserveler ise günlük öğünü karşılayaşacak lezzetli konserveler hangileridir?

3-Dışardan söylediğim durumlarda ne tür restorantları/gıdaları tercih ettiğimde sipariş ettiğim yemeğe insan temasını en aza indirmiş olurum?

Fırın varsa börek, kek yapabilirsiniz. Bir tepsi börek iki gün gider.

Tavuk haşlayıp, suyundan pilav yapabilirsiniz. İlla tam tavuk olmak zorunda değil. Pilav yapmasanız bile tavuğu salataya koyarsınız.

Hazır çorba ya da basit çorbalar yapabilirsiniz. Domates suyundan domates çorbası, şehriye çorbası gibi.

Hazır garnitür var kavanozlarda onlarla rus salatası yapabilirsiniz.
  • GoodMorningTeacher  (22.03.20 17:31:33)
Az yetenek gerektiren besin olarak konserve nohut fasulye barbunya bezelye gibi urunleri tercih edebilirsin ya da bunlarin kuru hallerini alabilirsin (bezelye hariç). Ekstra olarak domates salçası, zytin yağı ve soğan da alıyorsun (seversen sarimsak da olur)

Taktik hepsi icin şu:
Soganlari küçük kupler halinde kes
Kestigin soganlari tencereye at
Soganlari kaplayacak kadar yag dök
Ocagin altını tam ateşte aç
Tencereden kizarma sesi geldigi an bir yemek kaşığı salcayi da tencereye at.
Kaşıkla karıştır, salca dağılsın tamamen
Konserve aldığın ya da bir gun önceden kurusunu ıslattığın mamülü tencereye koy biraz çevir.
Tencereye mamülün üzerini biraz geçecek kadar su koy kaynat.

Ekstra besin için bunlarin icine patates, havuç(suyu koyduktan sonra), kıyma (sogandan once kahverengi olana kadar) koyabilirsin.
  • rastocasdelay  (22.03.20 17:34:50)
1. Tavuk sote türevleri
Bir bütün tavuk bonfileyi julyen ya da sotelik temizletin alırken. Tavada zeytinyağı kızdırın, soğanı kavurun, tavuğu rengi beyazlaşana kadar çevirip sonra üstüne sebze, mantar vs ekleyin.
www.youtube.com

Fırın torbasında balık
Malzemeleri fırın torbasına tıkın, torbanın üstünde 2-3 delik açıp fırına atın.
www.nefisyemektarifleri.com

Bakliyatlı salatalar
Marul, yeşillik, domates, tatlı biber vs doğrayın, üstüne konserve mısır koyun, konserve kırmızı fasulye, maş fasulyesi ya da nohut ekleyin. Zeytinyağlı nar ekşili sos yapın.
www.youtube.com
www.ardaninmutfagi.com
ye-mek.net
  • kobuzchu kiz  (22.03.20 17:36:30 ~ 17:37:33)
4-5 kaşık yağla soğanı doğrayıp salçayla kavurmayı becerirseniz aslında hepsinin mantığı aynı.

  • dandiş  (22.03.20 17:38:52)
Lavaş üzerine pizza
Lavaşın üstüne salça ya da domates sosu, peynir çeşitleri, sevdiğiniz pizza malzemelerini koyun, fırına atın.
yemek.com

Fırında düz tavuk bonfile
Tavuğu çok tuzlu suda bekletin, çıkarıp durulayın, kurutun, üstüne yağ sürüp baharat serpip fırına atın.
www.gimmesomeoven.com

Fırında karışık sebze
Patates, havuç, tatlı patates, kabak, brokoli, brüksel lahanasından hangilerini seviyorsanız kızartmalık doğrayın. Büyük bir kâsede üstlerine 2-3 kaşık zeytinyağı dökerek karıştırın. 1-2 tatlı kaşığı kajun baharat karışımı döküp yine karıştırın. Büyük fırın tepsisine pişirme kâğıdı serip sebzeleri üst üste binmeyecek şekilde dizin, fırına atın.
minimalistbaker.com
  • kobuzchu kiz  (22.03.20 17:42:24 ~ 17:43:05)
et pişirmek. antrikot olur, sote olur. çok çok kolay. karnınız da iyice doyar böylece. fırında tavuk da aynı şekilde yapımı çok kolaydır.

yemek.com gibi sitelerden öğrenebilirsiniz. emin olun her yetişkin insan yemek yapabilir. dışarıyı boşverin şimdilik.
  • anarsika  (22.03.20 17:44:25)
1- Yemek yapmak vallahi çok kolay ve keyifli.
Müsade edin tarif vereyim,

- Tencereye biraz yağ koyun, soğan ve kıyma koyun, karıştırarak biraz pişirin
- Salça koyun, biraz pişirin,
- Ne yemeği yapacaksanız onu koyun(bezelye, patlıcan, fasulye)
- Her şey suya değecek kadar sıcak su doldurun, isterseniz baharat ekleyin.

2- Konserveler ve hazır çorbalar dışında bildiğim bir şey yok.
3-Dünya çapında franchise'ı olan kurumsal yemek firmalarının bir hijyen standardı, kuralları olacağı için nispeten daha iyi olabilir gibi düşünüyorum ama risk almamak için onu da söylemiyorum. Lahmacuncu kebapçı yerine fast-food'cuları tercih edin derim.
  • michael_knight  (22.03.20 18:00:04)
Ben de ayni seyo soyleyecegim, atlan deve degil. Bir basla sevebilirsin.
Bakkiyat çimlendirip, salata yapabilirsin.

  • janderzel zartanyan  (22.03.20 18:07:20)