coronavirüs tedbirlerindeki tutarsızlıklar

bazılarını çok net anlayamıyorum.

diyor ki "ellerinizi sabunlu suyla 20 saniye ovarak yıkayın"

sonra da diyor ki "kıyafetlerinizi normal deterjanla 60-90 derecede yıkayın"

benim elimden 20 saniyede ve normal soğuk veya ılık suyla 20 saniyede temizlenen virüs, niye çamaşır makinesinde haldır huldur 2 saat 20 dakika (1 saat 40 dakikası deterjanla, 40 dakikası durulama ve sıkma ile) döndüğü halde niye temizlenmiyor da bir de sıcak su, hem de 90 derece neredeyse kaynar su gerekiyor?

20 saniyede elimden temizlenen virüsü kumaş 1.5 saat boyunca mı tutuyor da bir de 60-90 derecede yıkamak icap ediyor?

sabun ve deterjanın kimyasal yapısı farklı, virüsün yağ yapılı kılıfını sabun kimyasal içeriğindeki apolar kısım sayesinde bağlanıp bozarak daha kısa sürede etkisiz hale getirebiliyor

deterjanda ise bu kimyasal özellik yoksa onun yerine yine virüsün kılıflı yapısı 60 santigrat derece ve üzerinde bozunabiliyor, çamaşır yıkarken de bu yüksek sıcaklık yönteminden faydalanıyoruz

ezcümle virüsü ya uygun kimyasal formüllü çözücüyle ya da yüksek sıcaklıkta önleyebiliyoruz
  • freebird5406_2  (21.03.20 11:02:48 ~ 11:12:13)
bana da havalar ısınınca virüs etkisini kaybedecek, 26-27 derecenin üstünde yaşayamıyor denilen virüsü çamaşırlardan temizlemek için 30 derecenin yetmemesi, 60-90 derecede yıkanması saçma geliyor.

ha şu an yaz mevsimi (gerçi yaz bitti artık sonbahardalar da, gene de beklediğimiz 26-27 derecenin üstünde hava sıcaklıkları) yaşayan avustralya ve latin amerikada virüsün nasıl yayıldığını da biri açıklarsa sevinirim.
  • halanne  (21.03.20 11:53:45)
havalar ısınınca virüsün etkisini kaybedeceği öngörüsü doğrudan sıcaklıkla ilgili değil, birincisi ultraviyole ışınların etkili olabileceği ikincisi insanların kapalı mekanlarda daha az toplanacağı için yayılım hızının düşeceği üzerineydi

dediğiniz gibi paraguayda-güney amerika'da şu an havalar 40 derece civarı ve vakalar artıyordu, avusturalya'da da aynı şekilde

yani bu seviyede sıcaklıkların virüs üzerinde doğrudan bir etkisi yok, 60 derece üzerinde ise virüsün yapısı bozuluyor

bunu dün akşam bir programda prof. ateş kara tekrar etmişti, o kısmı bulabilirsem linki eklerim
  • freebird5406_2  (21.03.20 12:13:50 ~ 12:24:14)