[]

kasabalılığı köylü kafasını eleştiren kitap önerileri

kasabalılığı, köylü kafasını (köy insanını değil), yani gelişmeye kapalı, aşırı gelenekçi kitleleri, kabile zihniyetini eleştiren kitaplar önerebilir misiniz. sosyolojik olabilir, sosyal psikolojik olabilir, roman olabilir, akademik olabilir fark etmez. şimdiden teşekkürler.
 
Direkt aklıma Türk klasiklerinden Yaban geldi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun.


Bunun dışında sinemada kesinlikle Nuri Bilge Ceylan derim.
  • nabrukk  (20.03.20 23:37:17 ~ 23:38:42) 
yeşil gece - reşat nuri güntekin


  • nickimin hakkini veremedim  (20.03.20 23:50:28) 
Cumhuriyet döneminin hemen bütün yazarlarında vardır bu konu.

Roman yazılmış.

Hikaye olarak mesela kemal bilbaşar'ın, nahit sırrı'nın, samim kocagöz'ün hikayeleri var.
  • osuran imam  (21.03.20 00:40:04) 
Bir de taşradaki yapıyı anlatan doğan avcıoğlu'nun Türkiye'in düzeni kitabı var aklıma gelen.


  • osuran imam  (21.03.20 00:41:44) 
winesburg, ohio. sherwood anderson öykülerinin derlemesi. türkce cevirisi de var diye biliyorum.


  • proteus  (21.03.20 00:59:14) 
Dursun Akcam romanlari olabilir.


  • kakalamar  (21.03.20 01:25:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.