Korona Korona, ölüm oranları

Karatay hoca gibiler bunun normal bir grip gibi öldürücü olduğunu söylüylüyorlardı. Italyada ölüm sayısının 600 lere vardığı söyleniyor.
İtalya gibi bir ülkede normalde gripten kaç kişi ölüyor olabilir?
Korona'nın çok daha öldürücü olduğu ispatlanmadı mı ?

tabi ki daha çok öldürücü . yaklaşık 10 kat. üstelik bulaştırıcılık da daha fazla.
vaka sayısı ve bulaşma azaltılmazsa sonumuz fena.

  • alicandan  (20.03.20 22:50:12)
İspatlanmadı çünkü daha öldürücü değil. Sadece İtalya karşılaştırmasıyla bu sonuca gidemezsin.

Who'nun rakamları yılda 300 bin ile 700 bin insanın öldüğünü söylüyor grip yüzünden.

www.google.com

Bu virüs en öldürücü virüs değil, öyle olmadığı için, taşıyıcı kolay öldürmediği için yayılıyor zaten. Bu ölümler üst üste geldiği için sorun var ve zarar verme kapasitesi bilinmiyor tam olarak. Ama gen yapısı vs bakıldığında standart bir corono virüs ailesi üyesi olduğunu söylüyorlar. Sadece insanlara ilk defa bulaştı, onun paniği var.
  • Bruce  (20.03.20 22:54:10)
Tabi ki daha öldürücü yaklaşık 10 kat diyen arkadaş bunun kaynağını da söylese keşke :)
Çünkü o arkadaş gibi düşünen sözde bilgi sahibi çok

  • oldumusimdi  (20.03.20 23:09:12)
Amerikan Centers for Disease Control and Prevention (CDC) raporuna göre bu sezonda amerika'da tahmini 36 milyon kişi grip hastalığına yakalanmış ve tahminen yaklaşık 34 bin ölüm olmuş. Bu ne demek? Grip virüsünü kapanlar arasında ölüm oranı yaklaşık %0.095 yani 1000 kişide 1 kişiden az.

bütün istatistikler burada: www.cdc.gov

Dünya sağlık örgütünün tahminine göre koronavirüsün öldürme oranı yaklaşık %3.4 (kaynak: www.worldometers.info )

Yani gribe yakalanana 1000 kişiden 1i ölürken koronavirüse yakalanan 1000 kişiden 34ü ölüyor ortalama. yaklaşık 34 kat daha öldürücü...

@oldumusimdi al kardeşim kaynağıyla söyledim. daha da detay vereyim mi bu yeterli mi?
  • nabrukk  (20.03.20 23:10:15 ~ 23:13:07)
daha öldürücü. grip 500 bin insan öldürüyor olabilir. ama kaç kişiye bulaşıyor. bildiğiniz gibi oran önemli..

kaynak arıyordum tam, nabrukk vemriş.
  • fezagezgini  (20.03.20 23:11:22 ~ 23:11:53)
Karatay hoca gibiler önce hangi branşın uzmanı olduklarına karar versinler. Bana kalırsa televizyonlardan yüzlerine aşina olunan doktorların söylediği her şeye şüpheyle yaklaşılmalı. Diğer taraftan şayet bu doktorlar gerçekten toplum yararına çalışan insanlar olsalar bu kadar hayati meselelerde televizyondan başka bir kaynağı olmayan, okumaktan araştırmaktan aciz bir millete herhangi bir şey söylerken son derece dikkatli olurlar. Bu konu beni aşar uzmana sormak lazım demeyi bilirler. Sorunun özüne gelecek olursak emin olun 2020'nin dünyasında 60 milyonluk bir ülkede bir günde gripten 600 kişinin ölmesi nereden baksanız anormal bir olaydır.

  • cokomelligercekler  (20.03.20 23:14:41)
yalnız şöyle birşey de var: koronayı tespit etmek, gribi tespit etmek kadar kolay değil.
hatta grip sandıklarımızın bir kısmı koronadan ölmüş bile olabilir.

belki şöyle bir karşılaştırma yapılabili, örneğin amerikada, ilk ölümden itibaren grip kaç kişi öldürdü, korona kaç kişi öldürdü. bu daha ölçülebilir gibi.

ya da, hiç grip italyada günde 600 kişi öldürmüş mü?
  • prizmatik  (20.03.20 23:18:01 ~ 23:21:23)
"Diyelim ki 100 vaka var, bunlardan 50'si semptomatik, diğer 50'sinin ise hafif semptomları var. Semptomatik olan 50 kişiye test yaparsanız vaka sayısı 50 çıkar, yani gerçek vaka sayısının yarısı kadar. Bu durumda, 2 kişi ölürse ölüm oranı yüzde 4 olur, oysa ki 100 kişinin tamamına test yapılırsa ölüm oranı yarıya iner."

  • oldumusimdi  (20.03.20 23:19:33)
sorun su. bu virus henuz yeni. ne gercek olduruculuk orani, ne de gercek yayilma orani vs bilinmiyor. yeni oldugu icin henuz bir tedavi yonteim, ilaci, asisi da yok. sikinti buradan kaynaklaniyor.

en guncel istatistiklere bakarsak, resmi rakamlara gore cinde 81000 kisi hastaliga yakalanmis 3250 kisi olmus 71000 kisi tamamen iyilesmis. mevcut hasta olan herkesin iyilesecegini dusunursek 3250/81000 %4 olduruculuk orani var. italya da ise simdiye kadar 47000 vaka tespit edilmis 4000 olu var. baska hic olum olmasa italyada oran %8.5. Guney Kore'ye bakiyoruz hastaligin ilk goruldugu yerlerden birisi olmasina ragmen toplamda 8600 kisi hastalanmis sadece 94 olu var. olum orani %1.

ayni virusun olduruculuk orani cevre sartlarina gore bu kadar degiskenlik gostermez. belki italyada 500.000 hasta var ve sadece 4000 olu var. bu durumda italyadaki olum orani da %1'in altinda olacak. mevcut hastalardan daha fazla olen olursa oran artacak. olduruculuk ve bulasicilik oraninin belirlenebilmesi ve normal gripten daha mi tehlikeli yoksa ayni mi belirlenebilmesi icin, populasyondaki herkese test yapilmasi ve hasta olan herkesin iyilesmesi yada olmesi beklenmeli. bilinmezlik oldugu icin de muhtemel en kotu senaryoya gore tedbirler aliniyor.
  • crucio  (20.03.20 23:24:50)
2003'te Dünya Sağlık Örgütü SARS pandemiği sürerken ölüm oranını %4 olarak tahmin ediyordu. ( www.who.int )

Pandemi bittikten ve vakalar/ölümler sonlandıktan sonra gerçek oran %9.6 çıktı. ( apps.who.int )
  • nabrukk  (20.03.20 23:28:39)
Ben de buradan kaynak vereyim 2018/2019 Grip sezonunda (6 ay) Italya'da gorulen 8 milyon grip vakasindan 205 olum gerceklesmis.
kaynak; www.epicentro.iss.it

Coronavirus'ten ise yaklasik iki ayda 4000 kisi oldu, 600lere varan olum sayisi dedigin DUN olen kisi sayisi. Yani arada buyuk bir ucurum var.

Bunun esas sebebi, gribin asisi var, her ulkede, Turkiye'de bile risk grubunda olanlarin buyuk cogunlugu asilaniyor ve boylece korunmus oluyorlar. Bu hastalikta boyle bir luksumuz yok.
  • Haldamir  (20.03.20 23:30:17 ~ 23:34:43)
@oldumusimdi kimden alıntı yaptığını merak ettim. tahmini öldürücülük oranı semptomatik olup test edilen insanlar arasındaki ölüm oranına göre hesaplanmıyor. bunu hesaplamak için çeşitli istatistiksel yöntemler var: academic.oup.com

  • nabrukk  (20.03.20 23:33:51 ~ 23:35:39)
Benim şahit olduğum 50 yaşında bir hastanın 3 günde entubelik hale gelmesiydi.akcigerleri fazlasıyla hızlı etkiliyor bazı hastalarda.

  • Varolus sancısı  (21.03.20 01:07:40)
Korkulacak bir şey yok diyenler gördüğüm bt deki akciğerleri görseler evlerinden çıkmazlar.

  • Varolus sancısı  (21.03.20 01:08:40)
  • ubi dubium ibi libertas  (21.03.20 04:11:32)