Ibuprofen

Koronodan dolayi kullanilmamasi gerektigi bilgisi dogru mu?

Is it safe to take ibuprofen to treat symptoms of COVID-19?

The World Health Organization (WHO) advises against using ibuprofen (Motrin, Advil, many generic versions) for COVID-19 symptoms based on reports of otherwise healthy people with confirmed COVID-19 who were taking an NSAID for symptom relief and developed a severe illness, especially pneumonia. While these are only observations and not based on scientific studies, it currently seems prudent to use acetaminophen to help reduce fever and ease aches and pains related to this coronavirus infection. No specific recommendation was made regarding naproxen (Aleve, Naprosyn). Given naproxen and ibuprofen have similar actions, it's best to avoid naproxen as well. For now, if you suspect or know you have COVID-19 and cannot take acetaminophen, or have taken the maximum dose and still need symptom relief, contact your doctor for advice.

www.health.harvard.edu

Doğrudan WHO kaynağı bulamadım da parasetamol öneriliyor ateş düşürücü olarak.
  • zwiegesprach  (19.03.20 17:55:44)
dogru, avrupa'da saglik bakanliklari kullanmayin diyor

  • hewit  (19.03.20 18:35:11)
  • neverletyougodown  (19.03.20 18:45:02)
İlerlemesine sebep olur diye duymuştum doktorlardan, hastalık olan kişilere söyleniyordu.

  • Uncle Sam  (19.03.20 19:47:29)