[]

kimyasal tepkime gerçekleştirdim

hibiskus, hatmi çiçeği, karanfil ve melisadan oluşan bitki çayımın üzerine 1 paket sodyum bikarbonat döktüm. ilk önce köpürdü, sonra kırmızı olan çay yeşil rengini aldı. kokusu da meyan kökü gibi. zehir mi oluşturdum acaba ne var elimde şuanda?
 
Wikipedi'de şöyle bir şey var:

"Sodium bicarbonate was sometimes used in cooking green vegetables, as it gives them a bright green colour—which has been described as artificial-looking—due to its reacting with chlorophyll to produce chlorophyllin. However, this tends to affect taste, texture and nutritional content, and is no longer common."

Çaydaki klorofille reaksiyona girip yeşil renk mi vermiş yani?
  • diffarentiationation  (19.03.20 04:05:57) 
+2 geçici süre zehirden koruma iksiri yapmışsın. Ejderhalara karşı savaşırken de faydası oluyor.


  • neymis  (19.03.20 08:11:21) 
çok affedersin de bunu içme amaçlı yapmamışsındır umarım. Bitki ekstraktları dudu perinin iksir atölyesi değil, şakaya gelmez. Hele bikarbonat...aman aman! Sakın içme at gitsin.
Kloroplastları patlatıp klorofilin rengini bırakmasına sebebiyet vermiş olabileceğini düşünüyorum. Çünkü bazik bir madde hco3

  • helena  (19.03.20 09:20:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.