eve giren her şeyi nasıl dezenfekte edebiliriz?

kendimizi izole ettik. hijyene dikkat ettik. peki marketten vs dışarıdan aldığımız şeyleri napıcaz?

(git: odatv.co)

"bakır yüzeylerde dört saat, mukavva yüzeylerde 24 saat, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 72 saate kadar canlı kalabiliyor."

eve giren her şeyi nasıl dezenfekte edebiliriz? mümkün mü?

Bu tip araştırmalardaki saat süresinin 'henüz' kesin bilgi olduğunu düşünmüyorum. Ama evet virüs yüzeylerde bir süre kalıcı ve yüzeylerle temas sayesinde sağlıklı kişiye bulaşabiliyor.

Mesela dışarıdan market siparişiniz geldi ya da siz marketten ürün alıp geldiniz. Sipariş poşetini bir iki saat evde dokunmadan bekletip,ardından ambalajı temizleyebilirsiniz. Ben kolonya ya da dezenfektan sprey kullanıyorum. Bu sırada da ellerimde eldiven oluyor. Ek olarak eve gelen şeyler için kapının girişine iki sıra havlu kağıt dizdim. Ürünleri buraya koyuyorum. Türkiye'de insanlar sıkça yere tükürdüğü içinde, ayakkabıları yere koymuyorum. Altına mutlaka bir şey koyuyorum.
  • GoodMorningTeacher  (18.03.20 13:34:31)
dezenfektan alıp siliyorsunuz.

  • candide  (18.03.20 13:40:17)
Meyveleri ve sebzeleri sirke ile yıkayabilirsin. A101 Bim'de 3_4 palet beyaz sirke vardı dün. En kullanışlı ve sağlıklı olan sirke

  • jackyr  (18.03.20 13:43:00)
yenilecekleri sirkeli suyla siliyorum
yenmeyenleri çamaşır suyuyla

  • lcha  (18.03.20 13:43:43)
poşetsiz ekmeklerde sıkıntılı aslında. meyve sebze için sirkeli su tamam ama ekmek için benzer bir çözüm yok. poşetsiz - ambalajsız şeylerde almamak gerekir o zaman. durum gittikçe b.ka sarıcak.

  • scudman1  (18.03.20 13:46:38)
dezenfektanım yok. her türlü şeyi kolonyalı pamukla siliyorum sürekli, telefon falan da dahil buna. ne kadar faydalı oluyor bilmiyorum.

  • wmeh  (18.03.20 13:57:32)
Kolonya falan hikaye. 1 e 20 çamaşır suyu hazırlıyorsun Olay bitiyor. 1e 30 da yeterli olur. Üzerine sürünse bile sorun çıkarmaz. Anahtarlık, kredi kartı, araba anahtarını o şekilde dezenfekte ediyorum.

Şok çamaşır suyunun kokusu sulandırılınca rahatsız etmiyor. A101 ve bim ürünleri çok beter. 1 e 30 da bile koku rahatsız edici.
  • x571  (18.03.20 17:14:03)