hasta olmayanlar gerçekten maske takmamalı mı?

mümkünse mikrobiyoloji bilgisi olan, doktor arkadaşlar yazarsa sevinirim.

mümkün olsa devlet ucuzdan satsa mesela n95 maske, işe yaramaz mı?
insnalar en azından alışverişte takıp eve gelince çöpe atarlar.

3 katlı maskeler sizce işe yarıyor mu? az bile olsa koruyuculuk sağlamaz mı?
bir doktor kenarları kapanacak şekilde siyah ikinci bi maske takıyordu çin'de, öyle yapılsa, hijyen kuralları hakkında kontaminasyon hakkında bilgili olunsa yine de fayda sağlamaz mı?

ek: eldiven öneriyor musunuz? eldivenle her yere dokunup eşyaları kontamine edip eve gelince de aynısı olmuyor mu? onun yerine sık sık kolonya daha mantıklı diil mi?

kendi adıma takma sebebim, elimi yüzüme/ağzıma burnuma değdirmemek.

bence işe yarar devlet dağıtabilse. hekim değilim.
ÇÖPE DİREKT ATMAMALARI GEREK HİÇ KİMSENİN. ne mantığı var o zaman? çöpten oraya, ordan başka yere sonra yine o insana bulaşır durur yine. tıbbi atık gibi ayrı şekilde çok dikkatli atılmalı. kendim bile elimi dışına değdirmeden falan atmaya çalışıyorum.

diğer soruları bilmiyorum.

son olarak bu hafta hastanede işim vardı, sadece muayene eden tüm doktorlar maskeliydi.söyleyeceklerim bu kadar.
  • rewlack  (17.03.20 20:51:14)
az da olsa koruma sağlar

  • bir soru sorcam  (17.03.20 21:42:57)
klinik mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı doç dr bir hocamız ile konuştuk. kendisi sağlıklı insanların maske takmasına gerek olmadığını söyledi. hasta kişilerin çevresine bulaştırmaması için gerekli olduğunu ilave etti.

eldiven yerine sık sık elleri sabunlu su ile yıkamak daha mantıklı geliyor. sunumda da el yıkamanın üzerinde çok fazla durdular. burada önemli olan elimizi, yüzümüze götürmememiz. götürmeden önce yıkamamız.

sağlıklı günler dilerim
  • baskabirsekildeolabilirdi  (17.03.20 21:48:11)
kuluçka süresinde sağlıklı olduğunu zannedip takmazsan, ya da taşıyıcıysan ve yine aynı şekilde takmazsan etrafa bulaştırırsın yine hastalığı.

o nedenle herkes takmalı bence.

ek: sürekli kolonya kullanımının deriyi tahriş edip ufak yaralara sebep olabileceğini ve virüsün bu yaralardan da sızabileceği okudum bir yerlerde. yüzde yüz doğru demiyorum ama akılda bulundurmakta fayda var.
  • avianthem  (17.03.20 22:55:01 ~ 22:57:42)