[]

Spare kelimesi

Trump'ın tweeti mesela: twitter.com
"No resource will be spared!" diyor. Burda kaçınmak, esirgemek manasında belliki hiç bir kaynak kullanımından kaçınmayız diyor, Spare'in ayırmak, tahsis etmek anlamı da var. Tam tersi Hiç bir kaynak ayrılmayacak diye de çevrilebilir yani. Hadi burda konteks kotardık da başka zaman kotaramabiliriz gibi sanki, native adam için de zor mu bu, yoksa belli trickleri, collocationları falan var mı? 
native icin zor degil, trick de yok, ogrendikce, duydukca anliyorsun zaten.

spare'ten kasit orada biraz da bosa kullanilmayacak anlaminda. do you have a spare pen? bosta, ekstra, ayrilmis, ise yaramayan kalemin var mi? burada da hicbir kaynak bosta birakilmayacak, hepsi kullanilacak anlami cikiyor.
  • baldur2  (14.03.20 10:25:35 ~ 10:29:38) 
"Spare"i tek kelime olarak "ayirmak" seklinde yazar sozlukler ama kelime degil de anlam cevirisine bakarsak "bir butunun kucuk bir parcasini baska bir amac icin ayirmak" olarak cevrilebilir.

Mesela "oglen verilen yemegin bir kismini aksam icin ayirdim", "her ay harcligimdan 100 TL'yi birikim icin ayiriyorum" cumlelerindeki ayirmak = spare.

Native'ler kelimelerin anlamina gore algiladiklari icin herhangi bir zorlugu yok.
  • crown  (14.03.20 10:32:49) 
Idiom var "No expense is spared" hiç bir masraftan kaçınılmadı diye dictionary.cambridge.org

No resource will be spared diyerek onun bir türevini yapıyor, konteksten bağımsız o yüzden crystal clear bence native adam için
  • neck_and_neck  (14.03.20 12:03:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.