[]

DVD Yedekleme İçin Güvenilir mi?

Merhaba, eski (10 yıl civarı) video ve fotoğrafları DVD’ye aktararak saklamayı güvenli bulur musunuz?

Hayırsa ne önerirsiniz?

Amacım gizli tutmak değil, başlarına bir iş gelmeden uzun yıllar arşivde saklayabilmek.

 
Dvd uzun yillar veri saklamak icin uygun degil. 3-4 yil sonrasi garanti edilemiyor.

Verinin büyüklügüne göre portable ssd ye yedeklenebilir yada NAS server seklinde daha büyük projelere girilebilir..
  • VIPCH  (13.03.20 12:33:23) 
veri yedeklemek için ya solid state disk kullanın, ya da cloud.

dvd, hdd falan yalan.
  • avianthem  (13.03.20 12:34:54) 
benim 10+ yıllık dvdler genelde çalışıyor, fakat dvd okuyan laptopu kenara kaldırır hale geldim. Pc için de, eski pc'mde dvdwriter vardı şimdiki kasamda koyacak yeri bile yok :D

en temizi 3.5" hdd. (2.5" taşınabilir olduğu için zarar görme olasılığı yüksek oluyor. Ama dosyaları atıp bir köşeye koyarım dersen olur)

SSD ömür olarak iyi ve düşme vs şeylere karşı daha dayanıklı. Flashdisk vb. de aynı. Fakat bir bozulma olursa tümden gidiyor. Mesela HDD bozulsa bazı şirketler veri kurtarabiliyor. Kurtarılabilirlik açısından hdd daha iyi.

ve en önemlisi, tek yere kopyaladığın şey yedek sayılmaz. En az 2 farklı disk + cloud olabilir mesela. O iki disk de mümkünse farklı yerlerde olmalı (birincisi disk bozulabilir, ikincisi yangın deprem vs. durumda diğer mekandaki disk kurtulabilir)

hani gerçekten önemliyse bunlar yapılmalı bence.
  • nhk ni youkosu  (13.03.20 13:14:05) 
Birkaç taşınabilir disk ve birkaç cloud servisi en garantili yöntem olur sanırım.


  • joker hakki  (13.03.20 16:34:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.