[]

Dünya Sağlık Örgütü dezenfektan tarifi

www.who.int

Linkte ev yapımı dezenfektan tarifi var. Hazır olanlar tükendiği ve fiyatları aşırı arttığı için kendim yapayım dedim. Ama linkte sanırım 10 lt'lik versiyonu var sadece. Sadece tarifi 5 litreye ve kısaca Türkçeye çevirecek bir hayırsever var mıdır?


 
Hocam bu malzemeleri nereden temin etmeyi düşünüyorsunuz? Gerçekten ukalalık için falan değil meraktan soruyorum. İnce püf noktaları falan veriyor ve zenci amcamızdan da anlaşıldığı üzere böyle şeylere ucuz ve toplu erişim sağlanması gereken 3.dünya ülkeleri gibi yerler için verilmiş tarif. Çok isterseniz çevireyim metni ama uzmanı değilseniz tavsiye etmiyorum


  • amugochi  (11.03.20 21:25:07) 
@amugoch

İzopropil alkol ve saf su internette satılıyor. Gliserin ve normal su da evde var zaten. Evrim Ağacı ve WHO'nun önerdiği tarif bu ve bu şekilde 6 litrelik dezenfektan 200 liraya falan geliyor. Şu an 100 ml dezenfektanı 30'a 40'a satıyorlar.
  • jacque  (11.03.20 21:29:47) 
10 litre için
Formül 1
%96'luk Etanol/Etil alkol 8333 ml
%3'lük oksijenli su 417 ml
%98'lik gliserin 145 ml
Distile su/kaynayıp soğumuş su

Formül 2
%99,8'lik izopropil alkol 7515 ml
%3'lük oksijenli su 417 ml
%98'lik gliserin 145 ml
Distile su/kaynayıp soğumuş su

5 lt için miktarları ikiye bölün.

Önce alkolü şişeye koyun, sonra oksijenli suyu ekleyin. Gliserini ekleyin, gliserin yoğun olduğu ve küçük kapta kalacağı için kullandığınız kabı distile suyla çalkalayıp onu da ekleyin. Şişenin üzerini 10 litreye kadar (ya da 5 litreye kadar) suyla tamamlayın. Buharlaşmayı azaltmak için bunları yapar yapmaz kapağı kapatın. Hafifçe çalkalayarak karıştırın. Hemen arkasından 500 ml ya da 100 ml'lik küçük şişelere paylaştırın ve kullanmaya başlamadan önce şişeleri 72 saat karantinaya alın. Şişede ya da alkolde bulunabilecek sporların ölmesi için zaman gerektiğinden bekletiyormuşuz.

Sadece üçüncü sayfayı çevirdim. Başka bir yer lazım mı?
  • kobuzchu kiz  (11.03.20 21:52:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.