Adenoviral Konjonktivit

Merhabalar. Kız arkadaşıma bugün Ankara Dünyagöz hastanesinde bu teşhis konuldu. Ağır seyreden bir hastalık olduğu söylendi. Gözlerde lekeler de oluşmuş. Fakat anladığım kadarıyla bu hastalığın seyrini anlamak için ara ara kontroller yapılması gerekiyor. Bununla ilgili bir şey söylenmedi. Daha önce bunu geçirmiş insanların yazdıklarını okuduk bazıları oldukça kötü gerçekten. İlaçları var şu an fakat viral enfeksiyon olduğundan dolayı direkt olarak tedavici edici etkileri yok anladığım kadarıyla, daha çok destek amaçlı. Soruyu sorma amacım aslında biraz umut aramak. Yok mudur bu hastalığı geçirip daha iyi atlatan ? Gözünde görme kaybı oluşmayan ? Virüs geçtikten sonra lekeleri tedavi etmek için bir yol yok mu ? Tedavi uzun sürse de kendi kendine geçemez mi ? Beklemekten başka yapılacak bir şey yok mu ?

Bir arkadaşımda hastalık sonrasında kalıcı astigmat oluştu.

  • Cookie  (05.03.20 19:31:00)
Şuan annemde de aynı sorun var. Bulaş riski çok yüksek. Havlu, peçete vs. ayırın muhakkak. Yastık yüzünü her gün değiştirin. Mümkün oldukça telefonunu bile kulağınıza götürmeyin.
Annemde lekeler olmadı. Kızarıklıkları 3 haftada geçti. Şuan 1 ayı geçti ve sadece bulanıklık var ama doktor geçeciğini söyledi. Geçmiş olsun.

  • housedaki topal doktor  (05.03.20 21:29:36)
Geçmiş olsun,

Berbat bir hastalıktır. İlk önce yakınlarına bulaşmaması için ciddi önlemler almanız gerekiyor. Doktor zaten rapor yazmıştır, işe falan gitmemeli bir süre. Ayrıca aynı evi paylaştığı bireylere de bulaştırmamak için çok dikkat edilmeli. Kapı kolları, kullandığı eşyalar vs alkolle silinmeli. Havlusu kesinlikle ayrı olmalı (kağıt havlu daha iyi). Çok yakın temastan da kaçınılmalı. Aile bireylerinin de sık sık ellerini yıkaması gerekiyor. Ellerini gözlerine götürmek, dokunmak büyük risk.

İlaçları doktor ne dediyse harfi harfine kullanması lazım. Hiç aksatmadan. Hastalık sonunda herkeste korneada leke kalacak diye bir şey yok. Oluşan leke pupilin önünde olmadığı sürece de görüşte pek sorun olmaz. Ama ilaçları düzgün kullanmak çok önemli.
  • ya arkadaşım bi dinle önce  (06.03.20 08:31:46)