mavi ışık kesici gözlük camı

bu gözlük camları internetten baktığım kadarıyla genellikle sarıya dönük oluyor. ben bundan 3 sene önce yine mavi ışığı kestiği iddiasıyla bi gözlük almıştım ancak bunun camları bildiğiniz dümdüz seffaf gözlük camı. bilgisayar başında da takmadığım zaman rahatsız oluyorum aslında.

sorum şu; bu mavi ışığı kesen gözlükler illa sarı mı olmak zorunda, bilgisi olan varmı?

Evet. Aynı şey dijital ekranlarda da geçerli. Görüntüler RGB denilen yöntemle red-green-blue renklerinin farklı oranlarda yanmasıyla oluşur. Şimdi siz bir ekranda veya bir fotoğrafta, rgb arasından blue'yu kısarsanız görüntü veya fotoğraf sararmaya başlayacaktır çünkü geriye kalan kırmızı ve yeşil bütünlüğü, sarımsı bir renk oluşturacaktır. Kırmızı ile yeşili birleştirirseniz sarı rengi elde edersiniz.

Bu yöntem de bir nevi gözümüzü taklit ederek geliştirildiği için, siz ışık göze girmeden mavi olanları filtrelerseniz teknik olarak sarımsı bir görüş elde edersiniz. Ama bu öyle aşırı bir sarımsılığa sebep olmuyor ki. Ben de kullanıyorum ama beni rahatsız etmedi yani. Çok zor fark edilecek bir oranda bence ama tabi kişiden kişiye değişebilir saygı duymak lazım. Çözümü yok ama dediğim gibi.

Edit: Soruyu yanlış anlamisim sabahlayip duyuruya girince böyle oluyor :)

Gozluk camının kendisi sarı olmak zorunda değil tabii ki, onun kaplama renklerini de seçebiliyorsunuz. Benimki seffaf-mavi arasi bir şeydi.
  • ananiyimioguz  (02.03.20 04:54:55 ~ 07:19:43)