Dronelar uçak savardan etkilenmiyor mu

Bizim dronelar 9-10km gibi uçuyor sanırım. bunlara karşı pickup arkası uçak savar silahlar tehlike yaratmıyor mu?

Etkili menzil önemli bir örnek :
www.millisavunma.com

  • Erva  (29.02.20 21:20:22)
9 10 km mesafeye ulaşabilecek senin dediğin gibi ağır makineli tarzında uçak savar sistemi pek yok.

hava savunma sistemleri üçe ayrılıyor, alçak , orta ve yüksek irtifa, bunlar da radarla birlikte kullanılan füze sistemleri. tabi bazı omuzdan atılan sistemler de var.

bizim envanterde en çok olan uçaksavar browning 50 cal. bunları tank ve zırhlı muharebe araçları üzerinde bolca bulabilirsin. günümüzde sadece iniş kalkış yapan veya alçak irtifadan uçan helikopter veya kara hedefleri için kullanılıyor. ben askerdeyken browning için hava menzili 900 metre, kara menzili 1500 metre demişlerdi. zaten üretim tarihine baktığında çok eski olduğunu görürsün. 1918 yılında tasarlanmış ve 1921 de üretime başlanmış. sorun çıkarmıyor ve işe yarıyor diye hala kullanılıyor ve sanırım üretiliyor. bu doçkalar falan da öyle. doçka 1938 üretimi

bunun çok daha büyük versiyonu olan uçak savar topları(oerlikon, taret vb), flak topları gibi sistemleri var ama dediğim gibi 9 10 km oldukça yüksek bir menzil. zaten flak topları tek kullanılmaz alana belirli bir mesafe ile döşer hepsini birden ateşlersin.

ayrıca ihaları vurmak isteseler bu şekilde uğraşmazlar, uçak veya füze ile vururlar.

amerikanın phalanx sistemi var

www.youtube.com
  • hem şişko hem deli  (29.02.20 21:38:05 ~ 21:53:55)