yavaş bilgisayarı hızlandırmak için bilgisayara ssd takma olayı hakkında?

ben bu işlerden hiç anlamam. o yüzden kendim takmayı beceremem bilgisayarı daha da patlatırım. ne yapıyoruz şimdi bilgisayarcıya gidip abi benim bilgisayar çok yavaş ssd tak hızlandır şunu mu diyoruz? bi de kazıklar mı mesela bilgisayarcı abi beni... zaten fakirim bi de ordan takmasınlar bana. şu bilgisayarı el birliğiyle bi hızlandırsak ya. bi önceki duyurumda bahsetmiştim, bilgisayar modeli; asus x542bp amd9 falan filan. yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden

ya o kadar basit ki olay.
bir ssd seçin. buraya yazın gerekirse. en ucuzu olabilir farketmez.
ssd aldıktan sonra uğraşamam derseniz bilgisayarcı 20-50 tl arası bir rakama takmalı. pazarlık yapın.
ama dvd rom sürücüsünü söküp yerine bir caddy takmak çok kolay bir işlem.
sanırım en zoru işletim sistemini yeniden kurmak denebilir.

bilgisayar bilginizi anlamadığımdan hepsini anlatmıyorum ama webde ve youtube da tonlarca kaynak mevcut.
  • ozdek  (28.02.20 19:45:29)
@legacy, sorun şu ki güvendiğim bilgisayarcıyı geçtim, tanıdığım bilgisayarcı bile yok. konum istanbul. sirkeci'de bi bilgisayarcıya gitmiştim yıllar önce o kadar sjdfhs

  • pelovann  (28.02.20 20:50:03)
Garantisi yoksa kendin tak.

Kendine bir tane ssd al internetten. 256 yeter. Daha büyük alma. 2.5 inç plastik bir madde zaten. Telefon pili gibi.

Çevir bilgisayarı, elindeki harddiske benzeyen yerdeki vidaları sok, içindekini çıkar yenisini tak.

Bu kadar.

Yeni Windows kur ve kullan.
  • biseysorcaktim  (28.02.20 21:03:30)
samsung 970 evo plus ssd önerisi aldım güvendiğim bi arkadaşımdan, haftaya taktırıcam, inceleyebilirsiniz sizde.

  • sinematikcrop  (28.02.20 21:31:29 ~ 21:31:54)
Senin laptop modelinde çok da basit değil, yani eli bu işe yatkın adam için basit de anlattığına göre senin için basit değil.

Çünkü senin modelin HDD değişim için bir kapağı yok, klavyenin olduğu gövdeyi komple açıyorsun, film ve kabloları çekip çıkarmak gerekiyor rahat çalışmak için.

Bir de senin laptopda NAND denilen M.2 SSD tipi için uygun slot var.

Yani eski hdd sökmeden, bu tip ssd alıp takarak işletim sistemi ve programları bu ssd üstünden kullanıp eski hdd yi yedekleme ve depolama için kullanabilirsin.

Örnek olarak, standar 2.5" hdd söküp yerine taktığımız SSD şu tipde;

www.vatanbilgisayar.com

Senin modele takılabilen M.2 tip ssd şu şekilde;

www.vatanbilgisayar.com

Alışverişi yapmadan önce laptopu iyice tanıyıp öyle emin ol ama, sor burdan yardımcı olur bilen herkes.

M.2 daha uygun fiyatlara da varmış, hem de WD mesela ;

www.n11.com
  • John Bloor  (29.02.20 10:31:22 ~ 10:34:53)