[]

Kedi tüy dökme sorunu

Selamlar sevgili Panter Emeller,

Bir tane 11 aylık dişi kedişimiz var. Bu kedişimiz 1.5 ay kadar önce kısırlaştırıldı. 1 aydır da tüy dökmeleri aşırı çoğaldı. Eskiden kucağa alınca 3-5 tüy kalırken artık 10 dakika tüy toplayıcıyla uğraşmak gerekiyor. Sevmek için her el attığımızda elimizde az da olsa tüy kalıyor. Evde köşelerde kedi tüylerinden oluşan yumaklar oluşmaya başladı(1 hafta önce süpürülmüş olmasına rağmen). Bu normal midir? Bunu nasıl azaltabiliriz.

Kendisi coon gibi ama değil. bildiğin uzun tüylü sokak kedisi.

Ek: Yazmayı unutmuşum. 4. aya kadar Royal Canin kullandık. 4. aydan beri Proplan kullanıyoruz mama olarak.

 
ön not kedim yok köpeğim var. acana'nın bazı kedilere iyi gelmediğini okumuştum ama bizde acana tüy sorununu büyük ölçüde çözdü. öncesinde proplan ve hills kullanıyordum.


  • pide  (25.02.20 20:45:07) 
mevsimsel tüy dökmeler normal olmakla beraber, mamadan kaynaklı tüy dökmelerde genelde hiç bir kedi için şu mama iyi gelir şu mama kötü gelir diyemezsiniz. kediden kediye değişen bir şey bu. bir mama bir kediye iyi gelirken diğerinde egzama yapabilir. deneyerek gözlemleyerek siz bulacaksınız.

ben de tavsiye niteliğinde çok kötü mama kullanmadığınızı varsayarak, eğer tavuklu kullanıyorsanız, balıklı mamaya geçmenizi öneririm. biz tavukludan balıklıya geçince bıçak gibi kesildi tüy dökümü. nerdeyse ben daha çok tüy döküyorum artık.
  • artci sarsinti  (25.02.20 22:13:19) 
haftada bir supurmek kedili bir ev icin cok uzun bir sure...kediyi tariyor musunuz? bu klasik mavi eldovenler dokulmus ama yapismis tuyleri iyi topluyor ve duzenli yapinca etrafa dokulmesi azaliyor


  • ala09  (25.02.20 22:15:05) 
Kedi tüy döker bu normal. Artmasının iki sebebi olabilir;
1- Kedi strese girmiştir. Strese girince kalın sayılabilecek tüyleri de dökülür.
2- Havaların ısınması nedeniyle tüy döker. Bu yoğun olarak zayıf tüylerin dökülmesi olarak gözlemlenir. 1 hafta süpürülmemiş evde tüy yumağı oluşması normal.
  • himmet dayi  (26.02.20 09:18:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.