[]

excel sorusu 2 isimli kişileri toplama

A1 A2 A3
Semih Dönmez
Zekine Caglar
Yusuf Ali Özen
Meltem Mira Tekcan

Merhabalar

yukardakine benzer bir tablom var. 3. ve 4. kayıtlar 2 isimli.

yapmak istediğim 3. kayıtdaki Ali'yi A1 ile birleştirmek Mesela Yusuf Ali, ve A3'deki Özen soyismini A2'ye almak. Bu patterni tüm 2 isimlilerd ekullanmak istiyorum.

 
=A1&A2 yaparsanız birleşirler.
ama A2'de mevcutta ali yazdığı için Özen'i oraya alamazsınız.
ben olsam ayrı bir sütunda bu işlemi halleder, ondan sonra istediğim sütunlara çekerim.
tabi tam olarak yapılabilir mi excel tablonuz içinde bilemiyorum.
  • veritaslibertas  (25.02.20 16:41:36) 
Tabloyu elle yazdığınız için tam anlaşılmıyor. YusufAli Özen olarak yazdığınız 3. satır'da Yusuf ve Ali farklı hücrelerde mi? Excel tablosunda var olanı ve görmek istediğnizi birkaç veri için manuel olarak yapıp ekran görüntüsü atarsanız gerekli işlemleri yazabilirim.


  • himmet dayi  (25.02.20 17:38:07) 
ekran görüntüsü : take.ms


  • plastikposet  (25.02.20 17:51:56) 
A1 ile A2'yi birleştirmek için (D1'e hücresine):
=BİRLEŞTİR(A1;" ";B1) formülünü yazın. Çıkan sonuç hücresini(D1) seçip hüçre sağ köşesinden mouse yardımıyla tutarak aşağıya kadar çekin. Böylece tüm 2 isimliler birleşecek.

C sütununu komple seçip E sütununa yapıştırın.

D ve E sütunlarının tamamını seçip kopyalayın. A1'e sağ tıklayıp özel yapıştır/değerler diyerek yapıştırın.A ve B sütunlarında istediğiniz şekil oluşacak. geri kalan her şeyi silin gitsin.

not: olmazsa maille halledelim..
  • Fayfa  (25.02.20 18:08:40 ~ 18:19:00) 
malesef hata alıyorum: take.ms


  • plastikposet  (25.02.20 18:24:30) 
elle yapmaya karar verdim. Herkese teşekkürler


  • plastikposet  (25.02.20 18:51:02) 
Gayet basit. İsterseniz yapabilirim...


  • birdenbire  (25.02.20 21:30:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.