dizel benzin farkı?

selamlar

dizel, benzin arasındaki fark nedir? bildiklerim;

benzin ve dizel arasındaki litre ücret farkı
benzin ve dizel motorların fabrika çıkış yakıt göstergeleri 100 litrede yani dizel daha az yakıyor

başka?

benzin ateşleme (buji) ile yanar, dizel püskürtmeyle (enjektör) yanar. buji ucuz enjektör pahalıdır.

  • iddaaci  (23.02.20 16:17:38)
Dizel aracın bakım masrafları daha fazla olur.
Turbo dizel motor daha atiktir.
Dizel motor daha gürültülü çalışır. Yalıtımı iyi olmayan araçlarda içerden motor sesi duyulur.
Benzinli motorda LPG seçeneği mevcuttur. Dizelde böyle bir imkan yok.
Benzinli motor daha çevrecidir. Dizel motorlar Avrupa'da artık yavaş yavaş yasaklanıyor.
  • himmet dayi  (23.02.20 16:19:28)
dizelin yanında adblue denen bir katkı maddesi tırlar ve kamyonlar için zorunluydu. şimdi normal arabalara da zorunlu olmaya başladı.

dizele yanan kibrit atsan parlamaz. benzine atarsan parlar.
  • sutlu nescafe  (23.02.20 16:29:39)
dizelin motorunda bir sorun olursa komple motoru eline alırsın. benzinlide motoru açıp (?) hallederler. yani arıza çıkarsa dizel çok daha masraflı. beni böyle dizelden vazgeçirdiler.

bir de kullanım kolaylıkları arasında fark olduğunu düşünüyordum ama yokmuş. yani arabaya göre değişiyormuş o.

arabada 5 kişi varken dik yokuş çıkarken benzinli bayılabilir, dizel daha az zorlanır (diyorlar).

not: arabadan anlamıyorum.
  • pati  (23.02.20 16:30:20)
Dizel motor daha uzun ömürlü, disel araç daha pahalı.

Diye hatırlıyorum yanlışsam düzeltin
  • Zeth  (23.02.20 16:48:16)
teknoloji farklı bir kere. ateşleme yanma sistemleri farklı.

  • argent dawn  (23.02.20 16:55:19)
DİZEL:
Avantaj: yakıt tasarrufu, cep açısından dizel daha avantajlı. Uzun mesafeciler, yüksek km yapanlar, büyük araçlar için dizel.

Dezavantaj: bakım, tamirat daha masraflı. Adblue vs kimyasallara bağımlı hale geliyor, gelecek tüm dünyadaki çevre düzenlemeleri falan. Bu maddeler de emisyonları azaltmak için zaten.NO emisyonu yüksek

BENZİN:
Avantaj: Küçük araçlar, az km yapanlar, şehir içi kısa mesafeciler vs
Dezavantaj: Yakıt ekonomisi açısından fazla yakar dizele göre. Bunun da CO2 emisyonu fazla anasını satayım.

Bir de dizelde araba düzenli kullanılmalı muhabbeti var, araba kenarda dursun, haftada 1, ayda 1 işimiz düşünce kullanırım deyince olmuyormuş, sanayideki tamircilerle kanka oluyormuşsun.

Ek olarak dizele çok pis savaş var batı dünyasında, medyasında, hükümetlerinde vs. sonu iyi gözükmüyor, elektrik, hibrid mibrid teşvik etmeye çalışıyorlar benzinliye x kadar sövüyorlarsa, dizele 20x falan sövüyorlar, eleştiriyorlar
  • neverletyougodown  (23.02.20 17:11:34 ~ 17:22:13)
kamyon alacaksan dizel. gerisi icin benzin.

  • alperz  (23.02.20 19:27:00)
teşekkürler cevaplar için

  • tamamhosdiyonda  (23.02.20 23:54:41)