Lets encrypt yenileme

benim kurmadığım bir sunucuda lets encrypt sertifikası bitmiş.

normalde certbot --apache gibi bir komutla kolayca çözülüyor. ama certbot yüklü değil. lets encrypt sertifikası olduguna ise eminim.

apache var/www/html root'una bakarken,
site

home/domain.com/public_html altına bakıyor.

ama nerden yayın yaptığını da anlayabilmiş değilim.

işin özeti: bu ssl sertifikasını yeinlemek için nereye nasıl bakmam gerekiyor? fikri olan var mı?

etc altında "letsencrypt" klasörü var mı?
"certbot renew" komutu çalışıyor mu?

  • mrmlq  (20.02.20 20:50:03)
certbot renew çalışmıyor, certbot yüklenmemiş.

certbot yüklemeye çalıştığımda da apachenin baktığı yerde bi site olmadığı için (yukarda anlattım rootu farklı koymuş) certificate yenileyemedim

/etc/letsencrypt/live/blabla.com diye bir klasör var. renewal klasörünün içi boş gözüküyor.
  • tchuck  (20.02.20 20:53:20)
normalde bizim sunucuda yenileme prosedürü şu şekilde:

Renewal dizinine geliyoruz
cd etc/letsencrypt/renewal

Nginx'i durduruyoruz
sudo service nginx-sp stop

Yenileme komutunu veriyoruz
sudo certbot renew

Nginx'i yeniden başlatıyoruz.
sudo service nginx-sp restart

Renewal klasörünün içinde de "siteadresi.com.conf" şeklinde dosyalar var, dosyanın içeriği de aşağıdaki şekilde:

# renew_before_expiry = 30 days
version = 0.31.0
archive_dir = /etc/letsencrypt/archive/siteadresi.com
cert = /etc/letsencrypt/live/siteadresi.com/cert.pem
privkey = /etc/letsencrypt/live/siteadresi.com/privkey.pem
chain = /etc/letsencrypt/live/siteadresi.com/chain.pem
fullchain = /etc/letsencrypt/live/siteadresi.com/fullchain.pem

# Options used in the renewal process
[renewalparams]
authenticator = standalone
account = 96186e23*****************6e82ed77
server = acme-v02.api.letsencrypt.org

yenileme komutu renewal dizini haricinde çalışmıyor.
belki bir fikir verir diye yazdım.
  • mrmlq  (20.02.20 21:08:18)
şuan force ile yeni certificate'ler oluşturdum.

drwxr-xr-x 2 root root 4096 Nov 22 16:08 blabla.com
drwxr-xr-x 2 root root 4096 Feb 20 17:56 blabla.com-0001
drwxr-xr-x 2 root root 4096 Feb 20 18:45 blabla.com-0002

olarak oluştu.
hala 22 kasımdaki sertifikayı görüyo yalnızca. yeni oluşturduklarımı takmıyor. certificate tarihin geçti diyor. çıldırmanın eşiğine geldim gibi.
  • tchuck  (20.02.20 21:48:00)
yav bu certbot olmadan nasıl kurmuş ya. gerçekten çıldırıcam.

certbot yükledim, yeniden certificate yükledim ama görmüyor.
certbotsuz nasıl yüklediyse onunkini iptal etmem gerkeiyor ama nereye tanımladı bu acab.a aklımı yitircem
  • tchuck  (20.02.20 22:08:04)