18 şubat 2020 papara iş görüşmesi rezaleti

bu olaydaki o aşırı büyük şaşalı kvkk ihlali nerede?
cto'nun cep telefonu üzerinden hesap görme yetkisi normal değil mi?
cto ya bile gerek yok sanırım papara da zaten tel no üzerinden gönderme olmalı tel no yazınca hesap var mı yok mu çıkıyordu diye hatırlıyorum.
bu herhangi bir siteye üye olurken verdiğiniz e-posta / tel bilgisini tekrar o sitede kullanmak isteyince bu e-posta / tel no ile üyelik var / yok bilgisinden çok mu farklı bir olay?
cidden cahilliğimden soruyorum bi yerinden kan alırlarlık kvkk ihlali nedir?
eksisozluk.com

kvkk ile ilgili bir ihlal yok. kvkk zaten siber güvenlikle, performansla, yetki yönetimiyle ilgili bir şey değil. hangi datayı hangi şartlarda depolayabileceğinle ilgili bir şey.

  • plutongezegendegilmi  (18.02.20 21:44:06)
kvkk ile ilgili ihlal kesinlikle var,

çalışanların, müşterilerin hangi amaçla bilgi aldığın konusu oldukça önemlidir. belirsiz, ölçüsüz bir amaçla bilgi alamazsın. yine aldığın bilgi konusunda aydınlatma yapman gerekir.

ayrıca bir müşterinin hesap bilgilerini iş başvurusu amacıyla inceleyeceksen önce müşteriden açık rıza da alman gerekir. yani belirlediğin, karşı tarafa ilettiğin ve rızasını aldığın amaç dışında bilgilerini işleyemezsin, inceleyemezsin. bunu ya iş başvurusu formunda yaparsın. ya da müşterinin hizmet sözleşmesinde yaparsın ama bu ikincisi çok garip olur.

dolayısıyla bir kvkk aykırılığı yok 2 aykırılık mevcut. bir aydınlatma yapmadı, 2 açık rıza mevcut değil. eğer delili varsa sağlam ceza gelir.
  • fistikthecat  (18.02.20 21:51:56 ~ 21:53:04)
abartmayın türkiyede yaşıyorsunuz. ceza falan gelmez. paparanın nasıl bi kurum olduğunu bi inceleyin biraz.. dünyadan haberiniz yok.. tosuncuk,bahis,kara para daha neler

  • plastic_angel  (19.02.20 12:04:46)
bu kadar kvkk takıntılı birisi olsa zaten her adımda bir olay çıkartması lazım. başlık sahibi arkadaş o görüşmede takacak nokta bulamadığı için kvkk yı bulmuş oradan yürüyor bence. yoksa alakasız bir durum

  • gazozailacatmauzmani  (19.02.20 12:41:28)
En arada kaldığım skandal başlıklarından birisi oldu. İki tarafında haklı olduğu konu var.

Dünden beri düşünüyorum karar veremedim.
  • ihanet kac kisilik  (19.02.20 13:48:02)
KVKK'dan ilk bahseden yazar benim, bana mesaj atan arkadaşlar da oldu, olayın özelinde bakıldığında belki çok büyük bir olay yok kvkk açısından bakıldığında, zaten müşteri olmadığı için belki hak ihlali bile oluşamamıştır fakat beni rahatsız eden cto'nun bu işi yapış şekli oldu, evet müşteri olup olmadığını anlayabileceği bir çok yöntem vardır.
Fakat temelde bu rahatlığa sahip birisi her şeyi görüntüleme yetkisine sahipse müşterisi olan bir adayın harcama alışkanlıklarını görebilir mi? Bunu başka bir şey için yorumlayıp kullanabilir mi yani?
Şahsen görüşüm bu bilgiyi işe alımda kullanıyorsa kvkk'yı ihlal ediyor demektir, papara üyelik şartlarını okumak lazım ama zannediyorum hiç bir ödeme sistemi nerelerden ne alışveriş yaptığımız bilgisini kendi içinde kampanya sunumu dışında 3. taraflarla paylaşmıyordur diye tahmin ediyorum. İK da bu olayda 3. taraf sayılabilir aynı firma da olsa bence, sonuçta bir tarafta çalışan adayı var, bir tarafta kendisi olsa da müşteri bilgileri var aslında.

Yani iş görüşmelerinde kullanılması için paylaşmadığım bilgiler, çalışan adayı olarak bana karşı kullanıldığında orada müşteri olarak bulunmadığım için 3. Taraf olurum diye düşünüyorum aynı zamanda.
  • atom karincanin torunu  (19.02.20 14:36:51)