[]

genişletilmiş belirsizlik nasıl bulunur?

Aşağıda kalibrasyon raporları bulunan cihazların belirsizlikleri nedir? Bu cihazlarda genişletilmiş belirsizlik(U) nasıl hesaplanmaktadır?

drive.google.com
drive.google.com

bir de ÖLÇÜ ALETLERİ YÖNETMELİĞİ ek 4'e göre olacak demişler, iyice kafam karıştı.

 
k dediği standart sapması. k=2 dediği 2 sigma aralık. bu da %68.3 aralığını kapsıyor. ölçümlerin bu oranında +-0.04 yani toplamda 0.08 lik bi sapma olabilir.

yönetmeliği bilmiyorum. belki orda daha net açıklar ne istediğini. mesela kaç sigma aralığı istiyor vs.
  • sttc  (18.02.20 22:08:14) 
k=2 %95
k=1 %68
k=3 %99 oluyor.

"0.08" nasıl ulaşıyorsunuz?
  • late viper  (18.02.20 22:40:27) 
konuda uzman değilim ama o k olayında bi belirsizlik var. kimi sapma 1 sigma diyor ama toplamda 2 sigma oluyor. çünkü ortalama değerin etrafında sapıyor. ya sağa ya sola, yani pozitif ve negatifte toplam aralık 2 sigma.

+- dediği için aralık -0.04 ten +0.04 e. yani toplam aralık 0.08

şu kitabı çalışmıştım bi kaç ay önce. ordan aklımda kalanlarla yazıyorum. doğrusundan emin olmak için siz de okuyun derim. dili çok sade.
b-ok.cc/book/2764929/4222e2
  • sttc  (18.02.20 22:51:48 ~ 22:53:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.