[]

İngilizceden Türkçeye Çeviri Yardım

Aşağıdaki paragrafın son cümlesini doğru düzgün çeviremedim yardımlarınız için teşekkürler.
More importantly, in 2009, Geely completed its acquisition of Drivetrain Systems International Pty Ltd, and through this closed the gap on high-end transitions. This would later prove instrumental for Geely’s global competitiveness.

instrumental for aracı olmak gibi bir anlamda kullanılmış sanırım. Benim çevirim şu şekilde; "Bu daha sonra Geely’nin küresel rekabet gücünü kanıtlayan araç olmuştur."
ancak yaptığım çeviri bana doğru gelmiyor.

 
"Bu satin ama daha sonra Geely’nin küresel rekabet gücüne olumlu katki saglamistir." diyor. Prove instrumental: yararli oldugunu ispatlamak anlaminda. Ama ceviri yukaridaki gibi olur, o kalibi 1-1 cevirmemek daha iyi.


  • ebabil curnatasi  (18.02.20 07:17:01) 
instrumentalın buradaki anlamı bana göre:

serving as a crucial means, agent, or tool
www.merriam-webster.com

yani küresel rekabet gücüne ulaşmasında büyük katkı sağlamıştır, ya da anahtar rolü oynamıştır anlamınd bence.
  • n62  (18.02.20 08:50:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.