Ikinci el araba aldigimda plakayi degistirmeye gerek var mi

Farkli bir sehirden alacagim. Degistirilir mi plaka ne gerek var ? Degisitirilmesi zorunluysa surec nasil isler? Tesekkurler

ikametin aracı aldığın şehirde değilse plaka değişiyor. Aynı şehirdeyse istesen de değişmiyor zaten.

Değişim süreci içi notere gidiyorsunuz. Orada size yeni plaka numarasını bildiriyorlar. Ön ve arkadaki plakaları da beraberinizde götürün. Onları kesiyorlar.

Gerisini bilmiyorum :) Emniyetten alınıyordu plakalar bir ara ama hala öyle mi bilmiyorum cidden.
  • himmet dayi  (17.02.20 09:47:30)
hayır istemiyorsan değiştirmeyebilirsin. ŞEhir fark etmez.

  • piotr  (17.02.20 09:59:00)
Plaka ve ikamet adresin uymak zorunda degil. İstanbul'da olup kayseri plakalı alır ve kullanırsın. O plaka adresine kaydedilir.satış.esnasında kendiliğinden değişmediği gibi, sen değişim tercih etmedikçe aynı kalır. Değişim mecburiyeti yoktur. Çok pipirikli bazı kişiler değişim tercih eder. Az uğrasmalı (plaka basım, mühürletme) ve az masraflıdır. Pek kimse değişime yanaşmaz bu sebepten. Al kullan, plakayı dert etme, aynı kalabilir. Degistirmek istersen bunu noterin " değişim istiyor musun" sorusuna evet diyerek başlatırsın. Sonrasında şöförler derneği mi ne haltsa orada yeni bastırıp mühürletip takıyorsun. Bu hammaliyeye girmemek için plaka aynı kalsın istiyorum ben kendi arabalarımda.

  • rezilrusfaadam  (17.02.20 10:01:45)
zorunlu değil

  • sutlu nescafe  (17.02.20 10:06:01)
Değiştirilmesi zorunlu değil.

Değiştirmek istiyorsan, noterde araç alırken belirtmek gerek. Eski plakaları da notere veriyorsun.
Sonra aynı gün içinde plakaları bastırıp kullanabilirsin.
50 tl falan verirsin plakalara.
  • jelly bear  (17.02.20 10:10:09)
plaka değişmek için mantıklı 2 sebep varken değişmemek için daha çok.

işte o 2 sebep;

1- plakayı sevmeyebilirsin. ne bileyim ass diye denk geliyor mesela. goygoylardan yorulursun.
2- uzun süre kullanacaksan büyük şehrin plakaları için bir nebze daha çok sigorta ücreti çıkıyor.
  • onemoremile  (17.02.20 12:25:45)
hiç gerek yok

  • basond  (17.02.20 16:26:07)