[]

Aloe veram soluyor.

20 gün güneş ve su hiç almadılar, sonra su verdikten iki gün sonra bir daha su verdim. 1 gün direk güneşte beklettim böyle oldu orta boydaki kökler.
En büyük kök sağlam. Bunların niye rengi soldu, dik durmuyo?
Toprağı çamur gibi neredeyse, Napayım?
Teşekkürler

 
Kendim yetiştiriyorum ama bitişiğimde bu bitkiyi satan var ve günde 50 kişiye bakımını tarif ederken duyuyorum. Günde bir saat güneş görecek. Günlük olarak azar azar sulanacakmış.
Ufak filizler çekilip çıkarılarak başka saksıya alınacak ve bu şekilde çoğaltılacakmış. Saksısı geniş tutulacakmış. Solmaya başlayan bitki için herhangi bir tavsiye duymadım ama genel bakımı bu şekildeymiş. Saksının geniş olması önemliymiş.

  • rezilrusfaadam  (15.02.20 21:02:47) 
Resimde hepsi üst üst duruyor. Saksı içindeki köklerin durumu daha vahim olmalı. Genişçe bir saksıya alıp filizleri ayırın.


  • rezilrusfaadam  (15.02.20 21:03:57) 
merhabalar, tabi ki bitkiyi görmek lazım ama anlattıklarınızdan ve fotoğraflardan anlaşılana göre susuzluktan dolayı genç olan aksamın kurumaya başlamış görünüyor, renk solması ve hacimde güçsüzlük köklerden su akışının sağlanmadığına işaret ediyor.
bitkiye daha fazla su vermeyin kök çürümesine neden olur özellikle bu mevsimde. direk güneş altında bitkiyi tutmayınız gövde kısmında yanıklar oluşabilir. ölen gövde yapılarına nispeten olgun olanlar sağlıklı görünüyor(fotoğraftan ne kadar yorum yapılabilirse).
Bitkiyi sıkı bir gözetime alın eğer olgun gövde aksamlarında da yumuşama ve hacimsizlik başlarsa kök çürümesi olması kuvvetli muhtemeldir, saksıdan çıkarıp köklere müdahale etmek gerekecektir. çok fazla müdehale etmeyin şimdilik ama dediğim gibi iyice gözlemleyin. unutmayın her canlı yaşamak için mücadele eder, bitkiyi kurtarmak için aşırı müdahaleden kaçının. saygılar.
  • sukulentinsan  (15.02.20 21:11:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.