[]

Emlakçı dan kaporayı geri almak

Sözleşmeli olarak 10.000 para verdim benim ve Emlakçı nın imzaları var. Ev sahibi imzalamadı.
bu paramı yasal faizli ile geri almak istiyorum. Ne yapmalıyım. 
Sözleşmede bu konuyla ilgili bir hüküm var mı ? Yasal faiz işletilir vs diye. Yoksa alamazsınız faiziyle.


  • Esinsin  (15.02.20 09:22:38) 
Faiz için ihtar veya dava açma gerekli.


  • ayakkabisi olmayan adam  (15.02.20 10:31:45) 
Ukalalık yapmak istemem ama ana parayı alın da faizi düşünmeyin şimdilik bence, ana parayı vermeyi kabul ettiler ya da verdiler mi?

Kapora anlam itibari ile bir alışveriş için verilen ön ödemedir, o alışverişi tamamlamak istediğinizi gösterir.

Alışveriş tamamlanmadığında kaporayı alan taraf iade etmekle mükellef diye hatırlıyorum, piyasada alıcı vazgeçince "kapora yanar" diye bir algı var ama hukuken alıcı da vazgeçse kaporayı alan iade etmek zorunda.

Merak edip bilgileri tazelemek adına bir arama yaptım, emsal karar bile vermiş yargıtay kapora iadesi hakkında. Kaporanın üstüne hukuken kimse yatamaz yani.

Ama faizini alabileceğinizi sanmıyorum.
  • John Bloor  (15.02.20 12:33:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.