[]

Nvme vs Ssd

Bu iki teknoloji arasında kayda değer bir fark var mı ?

Nvme okuma ve yazma hızları 1000 mb/s değerlerin üzerine çıkabiliyor

Ssd ise max 550 mb/s değerlerde.

fakat iş pratiğe geldiğin karşılaştırma videolarında izlediklerime bakınca
pek bir fark göremedim.

Kullanım amacı: Excel,Sql sorgu,outlook vs

Kaçırdığım bir nokta var mı diye sormak istedim.

 
Günlük kullanıcı için hiçbir fark yok nvme ve sata ssdler arasında. Standart bir kullanıcı sadece sentetik testlerde farkı anlar. Onun haricinde sürekli ssdler arası dosya aktarım işlemi yapılıyorsa bunda da fark anlaşılır tabiki ama kullanıcıların %99'u böyle bir şey yapmıyor zaten.


  • synthetic a priori  (14.02.20 16:48:25) 
Teknolojileri karistiriyorsun. SSD tum depolama sistemlerinin adi(form factor degil yani). NVME baglanti turu.
Sizin sorunuz su aslinda: Sata baglantiya sahip SSD'ler ile NVME/M.2 Pci-e baglantiya sahip SSD'lerin farki var mi?

Cevap en az 2, cogu durumda daha fazla kat hiz farki var. SSD teknolojisi, SATA baglantisinin cok cok uzerinde. Cihazda M.2 Pci-e baglanti sansi varsa otekini almak sacmalik. Ayrica m.2'ler boyutlari dolayisiyla cok cok daha avantajli urunler. Kablo derdi yok, yer kaplamasi yok.

Not: M.2 boyutunda olup sata baglanti olanlar da var. Ona dikkat et. Normal satadan hiz farki yok onlarin.
  • tribinisiktigiminkoalasi  (15.02.20 01:19:44) 
nvme olanlar çok ısınır, çabuk bozulma riski var, garantiden yenisi gelir ama arşivin için elveda denebilir, evet çok mantıklı ama ya bişey olursa diyede sadece win kurup 10k rpm hdd al bence


  • hunharca ben  (15.02.20 17:49:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.