ev mi yoksa birikime devam mı?

elde yaklaşık 120 bin var. yaş 30 oldu neredeyse 31 :) bekarlık sultanlık gibi duruyor ama elbette birini bulup evleneceğiz. şu anda aile ile yaşıyorum ve kira derdi yok ama yine de aylık 1000 tl gibi destek veriyorum. merkzi yerler olmak zorunda değil zaten gop tarafında yaşıyorum. sizce artık ev alıp kalanı da kredi mi çeksem? baba çok ısrarcı ama bir ayndan da birikime devam mı etsem? yarının ne olacağı belli değil green card vs başvuru yaptım ya da başka bir fırsat çıkarsa çekip gitmek de isteyebilirim. tavsiyeleriniz? aylık gelir 4500 civarı

Bence para kenarda durdukça gitgite alım gücü düşüyor.
Butcene uygun ev alip sonrasında birikime devam edip. Elindeki para arttıkça elindeki daire artı üzerindeki para ile daha iyi bir ev almak mantıklı hem kira getiriside birikim yapmana katki sağlar.
Ben olsam greencard yada gitme ihtimalini düşünmezdim zaten ha diyince her şey btirip gidemiyor insan en kotu bir kaç ay içinde yerini satar gene gidersin
  • ZetaStar1903  (14.02.20 04:25:10)
Para git gide eriyor, altın olarak saklasan da en güzeli kira getirisi olan daire almak.

Daire alsan hem kendi değeri artacak (çok eskimedikçe) hem de aylık kira getirisi olacak.

120 bin güzel birikim, 150 bin kredi çeksen ayda 2100 ödersin. 270 bine bir daire alırsın. Krediyi 180 bine çıkarıp aylık ödemeyi aylık 2500 yapıp 300 bine daha rahat bir daire alırsın.

Ayrıca evlenme olm deli misin?

Edit: Sabah sabah 120 ile 150 yi toplayıp 370 bulmuştum :)
  • John Bloor  (14.02.20 09:44:17 ~ 10:15:10)
Aynı durumdayım bende, John bloor dediği gibi 270 bine ev baksan en fazla kira getirisi 1500 filan oluyor. Ben batıkent civarına bakıyorum bir süredir . Sıfır 1+1 evler 200-240 civarı 2+1 ler 300-340 civarı.

Altın 2019da yuzde 33 artmış . Hesaplayınca 120bin için yılda 40bin ayda ise 3300 e denk geliyor. Bir yandan da para biriktirmeye devam etmek mantıklı geliyor bana. Ben altın tutuyorum bu nedenle ama bir yandan da araştırıyorum evleri :)
  • bnmzz  (14.02.20 10:17:40)
ev almak cok mantikli olmayabiliyor gencler onu da dikkate alin, manyak bir kiraciya denk gelirseniz kira alamayabiliyorsunuz, hemen kiraya verilemeyebiliyor ; ayrica evin icinde masraf olabiliyor surekli. ben olsam 120 bine 1-2 tane farkli arsa alir atardim bir kenara, sonra biriktirmeye devam.

  • sweetoffice  (14.02.20 10:28:47)
tez zamanda gayrimenkule dönün. ama büyük birşey değil. max 30000 bin tl kredi ilave edip öğrenci evi bulun bir tane içinde kiracısı olan. 3-4 sene sonra bunu satıp gerektiğinde kendinize anapara yaparsınız

  • delidiyorum  (14.02.20 10:42:52)