enfes bi humus tarifi rica edeceğim sizden (:

Sb. Tesekkurler

2 su bardağı dolusu kadar haşlanmış nohut (karıştırdıktan sonra elinize gelen kabuğu olursa alırsınız)
3 yemek kaşığı tahin
2 diş sarımsak (bence iki parçaya bölün de koyun)
azıcık zeytinyağı
1 orta boy limon suyu
kimyon
tuz
toz kırmızı biber
azıcık su

bunları miksere atıp karıştırın. olay bu. tadına bakıp, keyfinize göre istediğinizi çoğaltın.
su bir-iki tatlı kaşığı kadar, yoğunluğu azaltmak için. çok yoğun sevmezseniz biraz daha koyun ama aşırısı bütün tadı aldığı için hiç koymayan bile var. bir keresinde sanırım iki tatlı kaşığı kadar su fazla geldiği için çöp oldu humus, gram fazlası bile tadı bence bozuyor.
humusun güzelliği, eliniz alışana kadar her karıştırma sonrası tadına bakmanızda. kimyon, tahin ve nohut oranı önemli. kimyon belirgin olmalı, ancak fazlası da boğazı yakıyor mesela.

humusu tabağa koyduktan sonra kaşık ile kıvrımlı bir yol yapıp, o yola yağ (mümkünse hafif kırmızı biber ile kızdırılmış yağ) gezdirirseniz, ve birkaç tane de nohut koyarsanız görsellikle tamamlanıyor.
  • lovemyself  (13.02.20 22:46:05)
yukarıdaki tarife ek püf noktaları;

- koyacağım su mutlaka soğuk olsun. buzdolabından çıkmış gibi.

- haşladıktan sonra nohutun kabuklarını mutlaka tek tek soy.

- normal diş sarımsak da koy ama ek olarak sarımsak tozu boyut atlatıyor.
  • mutantking  (14.02.20 11:46:58)
su tarifi bulmustum henuz deneyemedim ama guzel gorunuyor youtu.be

  • bir varmis bir yokmus  (14.02.20 13:26:46)