Filtre Kahve Sorusu

Lütfen yıllarını kahve içiciliğine adamış romalılar cevaplasın :)
kahve makinemle arama mesafe koydum, french press sorularım var;

1.büyük bir kupa için french press'e ne kadar kahve koyuyorsunuz?
ben 1-1,5 çorba kaşığı koyuyorum, hatta biraz fazla bekletiyorum ama tchibo'dan aldığım aroması ya da kafeini en yüksek olan kahveler bile kesmiyor artık.
2.french press'te fiyat farkı neye dayanıyor? yani süzgeci, çeliği hadi camının ısı yalıtımı falan bir yere kadar ama kahveye teknik anlamda katkısı nedir?

kahvenin aromasını, yoğunluğunu tadını alamıyorum.
siz nasıl demliyorsunuz?kettle'dan foş diye su eklemek mi kötü yapıyor acaba? derece falan önemli ama evde nasıl ayarlayacağım yani :/
mokapot mu alsam? :(

bence kahve olayı şeker, tuz eşiği gibi yükselen bişey. yani verilen tepki azalıyor giderek. eskiden çok eskiden bi tatlı kaşığı kahve koyup güzel güzel içerdim.

neyse, fiyat/performans açısından -elbette ben de biliyorum güzel kahveler almasını ama- tchibo segmentinde 120-150 lira/kg civarı başka alternatif ne var?

*kurukahvecmehmetefendi çok sert geliyor.

kupa büyüklüğüne ve damak tadına göre değişir ama genelde kupalar için 15-20 gram kahve koyuluyor bildiğim kadarıyla. 1-1.5 yemek kaşığından daha fazla bir miktar bu. az koyuyor olabilirsiniz. 15 gram için 3 yemek kaşığı yeterli olur sanıyorum.

tadını aromasını vs en güzel aldığımı düşündüğüm için espresso içiyorum ben. filtre yöntemlerinden de chemex hoşuma gidiyor.

kahveyi de internetten alıyorum, tchibo vb zincir kahvecilerinki biraz bayat geliyor. pahalıca ama kronotrop'u tavsiye ederim. kafeingo ve kahhve.com 'dan da memnunum. kahhve.com 'da hem başlangıç paketleri hem de dripper, chemex gibi aletler var, biraz onları araştırmanızı tavsiye ederim.
  • gibicibicis  (13.02.20 13:03:49)
tchibo'nunkiler genelde hafif. Starbucks'tan alsan ağır gelir ama o da yanık olduğu için :D istersen al bir dene.

10-12gr koyuyorum ben. Yani aldığım french pressin içinden 10gr'lık kaşık çıktı, büyük kupa için üstü biraz daha dolu şekilde yapıyorum.

Kahve tadına katkı istiyorsan chemex tarzı bir şey al, kağıt filtre ile süz, cidden fark ediyor içinde parça kalmaması ve olan kahvenin direkt aşağıya süzülüp beklemesi güzel. (french presste kahve "demliyorsun" aslında, 3dk boyunca kahve ile su aynı yerde. Diğerlerinde süzülen kahve aşağıda kahve taneciklerine dokunmadan bekliyor)

ben geçen şunu aldım (chemex'in metal filtrelisi, istersem kağıtla da yapıyorum)
www.tchibo.com.tr

gayet memnunum.

veya tek kupalık istersen seramik v60 var, orijinalini boşver yerli olanları 50-60 lira. Üstüne kağıt filtre koyup yaparsın.
www.hepsiburada.com
  • nhk ni youkosu  (13.02.20 16:22:15)
4 tatli kasigi kahve koyuyorum ve 500 ml sicak su ekliyorum yavas yavas. ekledikten sonra ustteki kuru kahveyi tahta kasikla yavas yavas yayiyorum.

makinede yaptigimdan daha guzel oluyor bence ama cok useniyorum french press temizlemeye...

kalitesini bilemiyorum, ucuzundan var bende
  • yoggi  (13.02.20 16:38:28)
Nero nun çekirdekleri güzeldir. Caribou da olablir. Ben öğütücüden ayarlıyorum. Miktarı öğütülmüş tane boyuna göre bir miktar değişir. Yani çok ince ise azıcık daha az koyarım vs. Anlatması uzun. Ayrıca fp ye suyu dökerken arada kaldırıp süzülme yoğunluğuna rengine bakarak ideali bulabilirsin.

  • sarcophagus  (13.02.20 19:48:53)