[]

İngilizce özne yardımcı fiil uyumu

Geçen sordum da prime time ı tutturamadık galiba, 40 görüntüleme 0 cevap vardı. Bir daha sorayım:

Konu subject verb agreement. Adam iyi anlatıyor aslında da kafam çorba oldu şu konuda: www.youtube.com

Burda verdiği tabloda ise What really makes me angry'li cümleden sonra is'de olur, are'da olur dedik. www.youtube.com People s almıyor, o yüzden buna is/are ikisi de olur gibisinden sanki.

Alttaki the most interesting'le başlayan 2 cümlede ise elephant'ın çoğul ya da tekil olmasına bağlı olarak was veya were koymuş. O iki cümlede kafamıza göre was/were kullanamaz mıyız? Complement olan Elephantın durumuna mı bakmalıyız? Elephant s alabiliyor o halde elephants olursa were, elephant olursa was mı yani?

 
"Elephant s alabiliyor o halde elephants olursa were, elephant olursa was mı yani?"

Evet.

Fakat;

"The biggest issue of the elephants was...." diye bir cümle olursa yazdığım şekilde devam ederdi "were" yerine. Çünkü özne tekil.
  • Avoiding The Puddle  (10.02.20 20:22:55 ~ 20:24:32) 
eğer fil grubundaki bireyler tek başlarına bir anlam ifade ediyorsa were kullanılmalı. yok eğer sadece grup adına bir yargı varsa was.


  • bohr atom modeli  (10.02.20 21:26:08) 
@bohr atom modeli Pardon, hiç bir şey anlamadım cevabınızdan


  • speedy  (10.02.20 22:11:45) 
anlatması da biraz zor. türkçe gibi açıklayayım. kuracağınız cümledeki kişiler cümlenizde bir hikayeye sahipse, bu kişilerin karakterleri varsa ve öznelse onları "işçiler geliyorlar" diye anlatırsın. ha yok bu işçilerin hikayede tekil olarak değil de grup olarak ifade edilmeleri yeterliyse "işçiler geliyor" diye anlatırsın.

burada anlatmak istediğim de buydu. ufak bir detay ama aralarında bir fark yok değil.
  • bohr atom modeli  (10.02.20 23:29:49) 
Çalıştım konuyu, çok basitmiş.
Cleft sentenceslarda WAS kullanmak her zaman doğru, çünkü kalıp bu. Complemente bakmana bile gerek yok WAS/IS kullanımı her zaman doğru.

Video söylüyor zaten, complement çoğulsa diyor WERE de kullanabilirsin diyor. WAS kullanırsan yanlış olur demiyor.
What I hated most was the insects everywhere. Burda was doğru. Ama complement insects çoğul burda, istersen WERE de kullanabilirsin diyor sadece. bu kadar. Konu bitti.
  • neck_and_neck  (11.02.20 00:21:57) 
@bohr atom modeli sizin dediğiniz collective noun konusu sanırım, jury, government falan unit olarak bahsediyorsa tekil, ordaki insanlar ise çoğul oluyor onu diyorsunuz sanırım. Ama bizim konuyla alakası yok onun, bizimki cleft sentenceslardaki durum


  • speedy  (11.02.20 00:40:29) 
hayır ben bir bağlam yaratmak için yazmıştım ama her neyse.


  • bohr atom modeli  (11.02.20 01:13:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.