Evinizdeki oda kapıları rahat kapanıyor mu?

1) Evinizde iç oda kapıları rahatça kapanıyor mu yoksa altı sürten veya kapatırken zorlanan kapılar var mı?

2) Oda kapılarında kaç menteşe var? 2,3,4 ?

Bonus: 3) Türkiye'de genelde 2 menteşe mi konuyor, başka ülkelerde durum nedir?

Benim yanıtlarım:
1-Var, hep vardı.
2-2
3-Tayland'da bir apartmanda kapılar 4 menteşeliydi, düşme, yamulma olmadığı için tabiki kusursuz açılıp kapanıyordu, Türkler de birgün bu teknolojiye geçmeyi başaracak mı merakla bekliyorum.

1- rahat kapanıyor genelde
2- 3. tr de de 3 vardı. ağır kapılarda 4 olur.
3- en son 7 binin üzerinde kapı yaptırdım ve taktırdım 3 menteşeliydi.
  • ozdek  (09.02.20 17:53:15)
1. yatak odası kapanmıyor, diğerleri gayet rahat kapanıyor.
2. 2

  • pati  (09.02.20 17:55:24)
evet, çok rahat kapanıyor, altı sürten, düşen, veya altında çok boşluk olan kapı yok.

2 menteşe var.

iki ev için de böyle. ikisinde de 2 menteşe var. ikisi de çok rahat kapanıyor.

genelde 2 menteşe oluyor, mütahit işi kapılar dandik olabiliyor, sonradan ustasına yaptırırsan hiç bir sorun çıkmaz.

ikincisi kapı kasaları illa ahşap olacak diye bişey yok, kasaların demir olanları mevcut. haliyle atma falan az oluyor.

belki deprem gördüyse o zaman yamulmuş olabilir senin kapı kasaları.
  • hem şişko hem deli  (09.02.20 18:20:09)
1-yok,
2-2 şer tane var
3-hafif ameriakn kapıysa iki gayet yeterli,ağır masif kapıda 3 olsa iyi olur,ailemin evinde o şekilde.4 taneye sanırım hiç denk gelmedim.

Sen evdeki kapıların gönyesine falan bi baktır,hatta binada bir kaykılma falan var mı? Düzeltmesi basit aslında ama bir marangoz çağır düzeltsin hepsini.
  • duptıs  (09.02.20 22:08:07)
1- var, toplamda 5 kapidan 2 sinin alti surtuyor, biri tuvalet kapisi, oteki banyo kapisi (tuvaletim ve banyom ayri)
Banyodaki hatta yarim aciliyor, yukari dogru kaldirinca birkac gun surtmeden idare ediyor. Altina zimpara kagidi koyup zimparalamayi dusunuyorum. Tuvalet icin olani kotu degil o kadar, fayanslardan dolayi, tek bir fayans azcik daha yuksek kalmis, ondan.

2- avusturya, 2 mentese. Sadece daire kapimda 3 Mentese var
  • kuehles blondes  (09.02.20 22:30:24)
1) evet rahatça kapanıyor, fakat evi ilk aldığımda bazıları sıkıntı yapıyordu kendim ayarladım hepsini.

2) İki

3) Genelde iki menteşe kullanılır, iki menteşe her ağırlıktaki kapı için teknik olarak yeterlidir aslında. 3 menteşe kullanılırsa aslında montaj ustasının işi kolaylaşır, daha rahat montaj yapar kapıyı ve daha rahat ayarlar.

Kasaya sürten, kapanmayan, sıkıntı yapan kapılarda buna sebep olan aslında menteşe değildir. Montaj hatası ya da zamanla şişen dolgu köpüktür nedeni.
  • John Bloor  (10.02.20 10:06:16)