[French Press Kurulumu] French Press parçalarının mantığını anlamadım

French Press'i bozdum sanırım, neyse konumuz bu değil.

Şimdi bunun parçalarını istemeden söktüm de benim birleştirmemle internette gördüğüm birleştirme aynı değil.

Ben En alta düz olan parçayı koydum (cross plate)
üstüne metal süzgeçi koydum (spirale plate)
bunun üstüne de filtreyi.

Çünkü üstten bastığımız için varsa büyük parçaları metal süzgeç ondan geçenler de filtreden geçerek bardağa dökülür diyordum. Ama öyle değilmiş.

forum.donanimhaber.com&gid=1&pid=3a1e9292ec329ad94e484acc34f3862b-126962479

parçaların fotoğrafını atarsanız yardımcı olabilirim.

  • delicevat  (07.02.20 11:31:30)
spriral plate altta olursa bilumum parcacik onun icine girer, yikayarak temizlenebilen bir sey olmaz o zaman. filtre duz yuzeyli, onu kolayca temizlersin asagida oldugu takdirde.

  • jimicik  (07.02.20 12:16:14)
o zaman spiriral plate'e neden ihtiyaç var. o olmasa ne eksiliyor ?

  • mete kudur  (07.02.20 12:27:29)
en alt -> 4'e bölünmüş parça.
onun üstüne filtre.
en üste yuvarlak delikleri olan yanları metalli parça.

spiralli olmazsa yukarıdan bastıramazsın diye düşünüyorum, filtre incecik metal. En alt parça da vidayı tutsun hepsini sabitlesin sıkıştırsın diye var.
  • nhk ni youkosu  (07.02.20 13:17:52)
filtre yumuşak, bükülebilen bir parça. o spiralli olmazsa bastırdığın zaman filtre zdoink diye ikiye katlanıverir. filtre ikiye katlanamasın diye üstüne delikli, sert bir disk konması lazım. ha belki filtreye çember şeklinde metal bir çerçeve yapabilirlermiş, ya da o spiralli parçayı filtreyle yekpare yapabilirlermiş. ama bunu düşünmüşlerdir. belki filtre eskiyince değiştirilebilsin diye, belki bir başka nedenle ayrı yapmışlar.

ayrıca spiral altta olursa, temizliğe gelene kadar, filtre yine ikiye katlanır. filtrenin alttan üstten bükülmeyecek şekilde tost olması lazım. üstte etrafı spiralli delikli disk, altta da dörde bölünmüş, bunları tutan parça, aralarında filtre.

delikli diskin etrafındaki spirallerin görevi de pistonun aşağı kaymadan bardağın iç çeperine tatlı bir kuvvette tutunabilmesi için. hafif bir yay gibi. dümdüz metal yapsan kendi ağırlığıyla zzzzt diye aşağı iniverir.
  • kibritsuyu  (07.02.20 14:51:49)