Şahıs Şirketi ile ilgili 2 sorum var

arkadaşlar merhaba.
Yakın zamanda bir şahıs şirketi kurmayı planlıyorum inşallah, bu işin uzmanlarına 2 sorum olacak.

1. şirketi kendi adıma yapıp, kendi bağkur primimi ve gelir vergilerini ödemek mi daha avantajlı yoksa şirketi eşimin adına kurup kendimi maaşlı çalışan göstererek maaşı gider göstermek mi? maaştan stopaj ve sgk prim gidecek biliyorum ama vergi açısından hangisi avantajlı olur sizce? hesabını tam yapmadım henüz.

2.şirketin adresi olarak daha önceden krediyle satınaldığım evi göstereceğim. gayrimenkullerin yıllık %2 amortismanı oldugunu öğrendim. bu durumda oturduğum evin bedelinin %2'sini giderleştirebileceğim, doğru mudur? kredi faizlerinin de giderleştirilebileceğini öğrendim. ?

teşekkürler.

1. Vergi açısından bir avantajı olmaz, konuyla alakası yok çünkü. Eşinin de prim ödenmesine ihtiyacı varsa, önce işi kur ilerde durum düzelince eşinin sigorta yapar ve prim ödersin.

2. Bilgim yok.
  • John Bloor  (05.02.20 09:09:58)
Yaşlarınız kaç,29 yaş altına 3 yıl gelir vergisi ve 1 yıl bağkur teşviği var.İkinizde sağlamıyorsanız kendi aďınıza açmak daha mantıklı
Yuzde 2 amortismanin mantigi mesela ev 300.000 tl ise 6000 tl'den 50 yıl boyunca giderlestirirsiniz.
Eger kârıniz yuksekse limited sirket olmak daha mantikli cunku gelir vergisinde kar yuksek oldukca odeyeceginiz vergi dilimi artiyor.Kurumlarda oran sabit 22,gelir vergisinde 40'a kadar yukseliyor
  • Tihulu  (05.02.20 21:57:38)