Beyaz Şeker mi daha zararlı yoksa Beyaz ekmek mi ?

şeker hastalığı olarak bildiğimiz hastalığa ikisi de aynı şekilde mi katkı verir yoksa beyaz şeker beyaz ekmek gibi karbonhidratlardan çok çok daha mı zararlıdır ?

Çay şekerinin glisemik indeksi ekmekten daha düşük bu daha az mı zararlı olduğu anlamına gelir yani ?

  • trablon  (04.02.20 00:59:14)
Şeker 100 ekmek 50-70 arası.
Bu, şeker insülini daha fazla ziplatiyor demek.
Bu arada ikisi de iyi değil tabi, çok kötü ve daha çok kötü arasında bir seçim yapıyoruz.

Bu arada, doktor değilim. Lütfen tıbbi bir yardım aldığınızı düşünerek hareket etmeyin.
  • kisa  (04.02.20 01:04:18)
ya kardeşim beyaz şeker sukroz dan oluşmuyor mu ?

www.health.harvard.edu

harvard üniversitesinni sitesinden sukroza 65 diyor
  • trablon  (04.02.20 01:06:58 ~ 01:07:21)
Kardeşim?

Glisemik indeks tablosuna bakarken şeker diye baktım. Sukroz için 65 ekmek için 75 yazıyorsa bu durumda ekmek daha zararlıdır.
  • kisa  (04.02.20 01:13:01)
Beyaz adam

  • zahlebinin  (04.02.20 01:36:39)
beyaz seker daha zararli.

yani glisemik indeks guzel bir kaynak ama ona gore davranirsaniz ekmek sekerden daha zararli diyebilirsiniz.

beyaz seker yari yariya glikoz (glisemik indeksi 103) ve fruktozdan (glisemik indeksi 15) olustugundan sekerin glisemik indeksi 65 civari cikiyor. ekmek ise nisastadan olustugundan cogunlukla neredeyse butun karbonhidrati glikozdan olusuyor. bu durumda da glisemik indeksi yuksek.

fakat beyaz seker cok daha cabuk sindirilip kana karisiyor. ekmek ise icerdigi yag ve proteinlerle daha uzun daha yavas emiliyor. yani glisemik indeks hesaplanmasi insanlar uzerinde denenip bulunmus sonuclar degil tumuyle.

bir de isin miktar kismi var tabii. bir yarim ekmek bir kup sekerden daha zararli olabilir.
  • tanaka  (04.02.20 09:07:06)