İstanbul’da 7500 tl maaşla yaşamak

Tek çocukları olan arkadaşlarım İstanbul’a taşınacak. Sarıyer, Beşiktaş ya da Bakırköy’de bu gelirle yaşanamaz mı?

Biz 10.000 ile geçinemiyoruz diyen 2 çocuklu aile var. Yetmez diyen çok insan var. Durum o kadar mı ciddi?

o kadar ciddi.
para akıp gidiyor resmen.

  • blatta hiberna  (03.02.20 07:24:16)
yasanir elbette, ama elleri siki olmali ve iyi planlama yapmalari gerekir. Tasinmasalar, mumkunse ayni maasa tasrada kalsalar daha iyi. neden Istanbul'a geliyorlar?

  • ebabil curnatasi  (03.02.20 07:25:29)
rahat yasarlar

  • baldur2  (03.02.20 08:13:33)
yaşanır da sadece yaşanır yani. pek para biriktirilmez, allah korusun sağlıkla ilgili ekstra harcama vs çıkarsa zor duruma düşülür.

ama mesela aileleri zengindir, gerektiği durumda arka çıkabilecek birilerine güveniyorlardır. o zaman sorun yok.
  • piremses  (03.02.20 08:20:18)
3 kişi mi 7500 tl ile geçinecek yoksa eşinin de maaşı var mı? Bu önemli.

Çocuk dediğin zaten maaşının yarısını götürüyor. Ben zorlanırdım.
  • ruhen hastayim ben  (03.02.20 08:30:05)
Yasanir ama epey sikintili olur. O civarlarda yasamak icin kira+fatura bi 3500'u cikar bi kere. Kaldi 4000. mutfak masraflari, cocugun giderleri vb... Para gercekten su gibi gidiyor istanbul'da. Disari cikilmayacaksa falan belki idare edilebilir ama o kadar.

  • msb  (03.02.20 08:32:01)
Araba da varsa biraz zor. Toplu tasimayla gidilip, harcamalara dikkat edilirse olur.

Cocuk kucukse yine iyi ama okula vs gidiyorsa hepten zor.
  • brkylmz  (03.02.20 08:37:53)
Tek başıma o paraya anca geçiniyorum. Kira yok, fatura yok ona rağmen anca geçiniyorum. Lüks harcamam da yok. Biraz giyineyim biraz yiyeyim diyince hemen bitiyor. Haftasonlaeı dışarı bile çıkmam. Geçen gün ağlayasım geldi ben böyleysem millet çoluk çocukla nasıl geçiniyor diye. Yani geçinirler yine elbet atıyorum ben kıyafet alıyorum onlar almazlar. Ucu ucuna anca olur.

  • Esinsin  (03.02.20 09:37:00)
Kira vermiyorsa, çocuk da devlet okuluna gidiyorsa yaşanabilir. Sadece yaşanır ama.
Ve evet durum çok ciddi.

  • SiyamkedisiZorro  (03.02.20 09:56:48)
geçinemez net. istanbulda her adımın para. yaşam alanının daraltman lazım.

  • mikahakkinen  (03.02.20 10:13:44)
eğer borçları yoksa (borçsuz insan yok ama)

kira 2500
mutfak (cocuk dahil ) 1250
faturalar (en iyi ihtimal) 750
harcama esktra (dışarda yemek, kıyafet vb) 800
araba varsa yakıt ve masraflar 1000

böyle yaşarlarsa yaşayabilirler
  • xdenizx  (03.02.20 10:18:44)
7500 net ise bahsedilen muhitlerde ucu ucuna yasarlar o da cocuk devlete giderse ve borclari yok ise buyuk bir harcama cikarsa patlarlar. metropollerde kari koca calismak lazim artik tutunabilmek icin eger eger bireylerden birinin maasi cok cok iyi degilse.

  • cooperr  (03.02.20 10:35:24)
bahsettiğiniz semtlerde bu gelirle yasamak cok zor. kiranın daha uygun olduğu bölgelerde yasayıp her gün toplu taşıma çilesi çekilerek olabilir.

  • ayin yazari  (03.02.20 11:10:18)
yasanmaz.

  • sizofren06  (03.02.20 11:52:07)
biz ( anne-baba ve 2 yasinda bebe) 9.000 ile beceremedik ki 3 sene oncesi dolar henuz 3 tl idi.

ustelik ev kira degilken, araba ve benzin sirketten olmasina ragmen. her ay basabas yada ekstra bir masraf cikinca eksiye dustuk.

7500 ile sikinti yasamalari muhtemel, yasanmaz mi? yasanir. ama surekli bir kisma, gitmeme, yapmama, idare etme durumu ile.
  • cairo  (03.02.20 12:02:24 ~ 12:03:13)
tek maaş mı var?
15.000 gelir olursa ancak.

evet, o kadar ciddi.
  • jimjim  (03.02.20 12:37:37)
Bu sorunun bi cevabı yok. Fark ettiysen herkes farklı bi cevap vermiş. Yaşam standardına, çocuğunu nasıl yetiştirmek istediğine bagli. Söyle örnek vereyim Benim 5000tl maaş alan bekar arkadaşım vardı Maltepe’de oturuyodu ve yetmiyor diyodu iyi bir geçişle 10bin lira alıyor suan. Beşiktaş’ta oturuyor ve yine geçiremiyorum diyor.

Umarım anlatabilmişimdir.
  • Mcfly  (03.02.20 13:11:48)
Kıt kanaat

  • sarcophagus  (03.02.20 20:46:42)