zatürre ve akciğer boyutunda küçülme

Merhaba,

2018 yılında bir zatürre geçirdim, şimdi de geçiriyorum. bu biraz daha ağır geçiyor, ağrıdan ambulanslık oldum, CRP 157, zar iltihabı ve bir miktar sıvı var o yüzdenmiş. ikisinde de tedavinin ortalarında çekilen xray ve tomografilerim var.

i.hizliresim.com

şimdikinde sağ akciğerim ciddi küçülmüş görünüyor. çeşitli detaylı tetkikler yapıldı, doktorlar bu boyut meselesinden pek bahsetmiyorlar, herhalde daha sıra gelmedi yada önemsiz ama benim kafama şu anda bu takıldı.. lütfen bu durumu yorumlar mısınız, tedavi sonrası eski haline gelecek mi bu ciğer? ne yapsam iyi olur?

Çok teşekkürler, siz de dikkat edin kendinize.

Tamamen eski haline gelmese bile bir sorun yaratmaz. Tek akciğerle bile rahatça yaşayan insanlar var. Tuhaf gelebilir ama, doktorlar tedavi süreci boyunca balon şişirmeyi öneriyorlar. Akciğer kapasitesini artıracak, bronşları açacak en kolay etkinlik de bu.

  • conrad moricand  (01.02.20 03:28:46)
teşekkürler yapacağım bunları. ama bir ciğer neden kısalır ki, pneumonia, lung collapse vb aratıyorum gelen resimlerle hiç ilgisi yok benim paternin. hastalıkla ilgili-ilgisiz olarak karaciğer büyümesi filan mı oldu ki, tam sağ tarafın altında karaciğer varmış o mu baskı yapıp yukarı itiyor acaba.

  • engelbert humperdinck  (02.02.20 02:55:52)
kısalmıyor elbette akciğer, sadece görüntülenemiyor o bölüm :)

şöyle düşünün: nefes alınca bronşlar havayla doluyor, genişliyor. hava dolu yerler filmde görünüyor. akciğerin alt kısmı ise sıvı biriktiği için hava ile dolamıyor ve filmde görünmüyor (film çektirirken derin nefes alıp tutarız bu nedenle). yani akciğeriniz küçülmedi, sadece küçük bir kısmı işlevini kaybetti. ayrıca, alt tarafın suyla dolmasının sebebi yerçekimi. tedavinizi aksatmayın sakın, biraz zorlu bir süreç ama tam olarak düzelirsiniz eminim. çok geçmiş olsun :)
  • conrad moricand  (06.02.20 01:05:12)