kedi yanina köpek

evde 5 yaşında bir tekir kedimiz var, bir de köpek sahiplenmek istiyoruz. birkac sorum var.

1- iyi bir fikir mi? kedi dogumundan beri bizimle, başka hicbir hayvanla yan yana gelmedi. birbirlerine alisirlar mi?

2- köpegi yavru iken mi sahiplenmek daha iyi, yoksa 3-4 yasında bir köpek mi sahiplenmeli? kedi ile ilişkisini yaşı etkiler mi?

3- kücük bir cins olursa anlasmalari daha mi kolay olur?

4- evde iki hayvanla yaşamak nasil bir sey?

5- izmir icin sahiplendirme sayfalari websiteleri facebook gruplari var mi?

1- tabii ki, neden olmasın?
köpeğin üzerine kedi getirmek, kedinin üzerine köpek getirmekten daha kolaydır, ama alışırlar.
en kötü ihtimalle birbirlerinin varlıklarını kabul ederler, kedi köpeğe pek yanaşmaz.

2- bence yetişkin ve kediye alışık bir köpek işinizi kolaylaştırır.
çünkü köpek de yavru olursa, ikisini eğitmeye ve alıştırmaya çalışmakla uğraşacaksınız.
ama mesela kedilerle sorunu olmayan yetişkin bir köpekle işiniz daha kolay olur.
kedi ona muhakkak saldıracaktır ya da bir şekilde olay çıkaracaktır.
en azından köpeğin karşılık vermeyeceğini bilirsiniz.
yaşı etkiler demeyelim de, olgun olması sizin lehinize olur.

3- öyle bir şey yok, tam tersine kediler kedi olmayan ve kendi boyutlarına daha yakın olanlara karşı daha saldırgan olabiliyor.
ama kesinlikle küçük köpekle anlaşamaz da diyemeyiz.
yine de genelde küçük köpeklerin kendilerini korumaya daha yatkın oluşu, daha asabi oluşları gibi etkenler var.
ben olsam en azından daha uyumlu, aile köpeği profilinde bir şey tercih etmeye çalışırdım.

4- çok güzel.
hele arkadaş olurlarsa yaşam enerjinizi arttırır.
  • blatta hiberna  (26.01.20 00:57:50)
bizde 3 kedi 1 köpek var. gerçi taşınıp köpeği yanıma alacağım ama :)

bir kedi köpeği bastırdı, köpek korkuyor o elemandan. ama yanyana da takılıyorlar bazen. diğer ikisi korkuyor, genelde ortamı terk ediyorlar köpek gelince :)

köpek labrador. küçükler pek cazgır oluyor, daha zor olur muhtemelen.
  • passion rules the game  (26.01.20 10:05:16 ~ 10:05:36)