Virüsleri sadece bağışıklık sistemi mi öldürür?

1-virüsleri öldürebilen bir ilaç var mı?
2- bağışıklık sistemi grip virüsünü öldürebiliyor diğerlerini de öldürür mü?

1 - Antiviral ilaçlar var, ama ilaçlar direkt virüsü mü yok ediyor, çoğalmasını mı yavaşlatıyor yoksa toksinleri mi temizliyor, nasıl çalışıyor bilmiyorum. Ama o virüse karşı kullanılıyor işte.

2 - Evet. "Diğerleri" çok geniş bir kavram, muhtemelen öldüremediği virüsler de vardır hiv falan gibi.
  • plutongezegendegilmi  (25.01.20 21:09:36)
öldürmek değil de başka şeyler yapan maddeler var. örneğin bir bitki bir virüsün vücutta çoğalmasını engeller, öbür madde çalışmasını engeller... karmaşık.

  • m4deniz  (26.01.20 02:14:32)
bence virüsleri öldüren ilaç yok. o antiviral ilaçlar sadece üremelerini yavaşlatıp zorlaştırıyor diye biliyorum.

  • prizmatik  (26.01.20 03:07:33)
en önemli savunma aşılar.

aşı senin bağışıklık sistemine o virüsle savaşacak anrikor üretmeyi canlı virüs olmadan öğretiyor. bu antikorlar kanda kaldığı sürece de o virüse karşı savunma devam ediyor.

mesela polio - çocuk felci çok ciddi bir hastalık 1950'lerde insanlar çok çekiyordu bu hastalıktan. 1980lerden itibaren aşılar sayesinde modern toplumlardan silindi. öyle ki artık aşısı bile yapılmıyor çoğu çocuğa.
  • orpheus  (26.01.20 11:44:39 ~ 11:46:01)