Kariyer.net' de başvurularım için özgeçmişim listelenmiyor.

Merhaba arkadaşlar,

Kariyer.net'den yaptığım başvurularda yaklaşık 2-3 aydır bırakın özgeçmişimin görüntülenmesini, özgeçmişim başvuranlar listesinde görünmüyor bile. Tüm başvurularda "Başvurunuz iletildi" yazıyor. Sanki filtreye takılmışım gibi. Belki de gerçekten öyledir. Ama öyleyse bile filtreye takılmam için de bir sebep yok, çünkü istenen niteliklere sahibim.

Sebebini bulamıyorum, satış danışmanlığı gibi en basit iş ilanlarında bile durum böyle. Niteliklerimle alakası yok durumun, çünkü önceden özgeçmişim görüntüleniyordu, görüşmelere çağırılıyordum. Ancak ilgili şirkete mail atacağım da öyle görecekler. Sizce neden olabilir, benzer durum yaşayan var mı? Teşekkür ederim.

ben normalde nickleri hatırlamam ama senin nickini hatırlıyorum, sanırım halkla ilişkiler gibi bir bölümden mezundun.

Şimdi şöyle, iş ilanı az başvuran sayısı çok fazla oldu artık. ve o ilanların acaba hepsi gerçekten eleman arıyorlar mı bilmiyorum. Yani ilanı verenler/eğer gerçekten ilan vermişlerse -ki bunun da işkur'da örneği vardı. firma ilan vermemiş ama işkurda ilanları var ve mülakata çağrılıyordu insanlar. bi' gidiyorlar firmanın haberi yok, ilandan. dahası o ilan üzerine mülakaata çağrılmış insanlar.
o yüzden firmaların çoğu dönüp de bakmıyorlar büyük ihtimalle, ya da sayı o kadar fazla oluyor ki çok tepe filtre kullanıyorlar.

Benim başıma şöyle gelmişti; bi' ara aselsannet beni arıyormuş. yani, şimdi böyle söyleyince olmadı. ben ilk mezun olduktan sonra aselsanda çalışmak istememiştim şımarıklıktan. özel sektör daha fazla para veriyor diye düşünüp ''iş geliştirmeci olacağım oğlum ben'' diye özel sektörde çalışmak istemiştim. İşte o aralarda da çalıştığım bir projenin, benim imzam olan bir projenin uygulama denetçisini arıyormuş aselsannet(iş nasıl aselsannet'e geldi bilmiyorum-askeriyenindi onlarda aselsana vermişlerdi normalde). projenin projelendirme ve imalat kısmını biz yapmıştık yıllar önce. kurulumunu da biz taşerona vermiştik ama yine de biz görünüyorduk. askeriye de hem korumamızı hem de kontrollerini sağlıyordu.

Neyse işte aradan da zaman geçmiş ben yine bi' gün iş arıyorum bu ilanı gördüm, ahanda beni arıyorlar dedim. başvurdum. Cv'me bile bakmadılar. listelenmedi bile. ben sanmıyorum ki herhangi birisini listelesinler. ilanı verip geçmişler. sonradan da aselsannet'den cevap geldi(malum matbuu cevap) ''aranılan niteliklere uygun olmadığınız için....'' kahkaha atmıştım.

bazen öyle bi' oluyorki insanı vatan haini yapacaklar zorla. bunu bi' de borsa işlemlerinde hissetmiştim. 3 kuruşluk kağıdım vardı, dolar artınca seviniyordum. salaklık işte.

neyse, sen moralini bozma. piyasa çok kötü. herkesler işsiz. Torpili olmayanı bi' yere almıyorlar maalesef. torpili olanlarda atardamara kancayı atmışlar foşur foşur çekiyorlar.

N'olacak bilmiyorum.
  • mete kudur  (22.01.20 17:44:23)
ilanlar faketir.

ekşiden

....
'adamlara kariyer.net aracılığı ile başvurdum gelen cevap ;

''değerli adayımız,

askerlik şartının sağlanamaması nedeniyle başvurunuz değerlendirilememiştir.

ilerleyen zamanlarda görüşmek dileğiyle çalışma hayatınızda başarılar dileriz.

xxxxxxx halı san. ve tic. a.ş.

insan kaynakları departmanı ''

ulan hiç mi okumuyorsun o özgeçmişi? ben askerliği komando yedek subay olarak 1 yıl yaptım! insan biraz tutarlı reddeder yahu! benim askerliğimi bozdursan 12 adam terhis olur.
ehliyetin yok de eyvallah. tecrüben yok de eyvallah. hatta hiçbir şey deme sadece hayır de bundan daha iyi!
dostlar muhtemelen bu ilanlar boş istatistikler için veya kamuoyuna pozitif izlenim vermek için açılıyor. sebebini bilmiyorum ama ciddiyet eksikliği var onu biliyorum.'
  • geçerkenugradım  (22.01.20 20:07:36 ~ 20:09:05)
@mete kudur

Birazcık yanlış hatırlamışsın. Çünkü Alman Dili ve Edebiyatı mezunuyum. :D

Yani şöyle diyeyim, başvurduğum firmalardan çoğu Kariyer'de ayda yılda ilan yayınlayan firmalar, yani gerçekten eleman ihtiyacı duydukları için ilan yayınlıyorlar diye düşünüyorum. Zaten başvuru detaylarına bakınca "Firma başvuruları bugün inceledi" yazıyor eğer yalan değilse. E haliyle insanın kafasına takılıyor, benim başvurum neden görülmüyor diye.

Bazen öyle özgeçmişime bakılmadan olumsuz cevap geldiği de olmuştu. Benim de bayağı komiğime gitmişti.

Bilmiyorum artık ne olacaksa.

@geçerkenuğradım

Dediğinizde haklısınız, bayağı reklam kasmak amacıyla koyulmuş ilanlar var. İnsanlar buraya iş aramak için geliyor, kim napsın senin kurumsallığını. Git sosyal medyada yap reklamını.

Ama dediğim durum biraz farklı,2-3 ay önce sürekli görüntülenen özgeçmişim ne oldu da birden görüntülenmemeye başladı, onu merak ediyorum. Bıçakla kesilmiş gibi kesildi.

Bu arada gerçekten de özgeçmiş okumayı bilmiyorlar. Tecrübeniz olsa bile sizi tecrübesiz yapıyorlar, ehliyet yok yazmasına rağmen ehliyetiniz olduğunu zannedip görüşmeye çağırıyorlar, sonra mezun olduğunuz bölümle alakasız bir bölümde okuduğunuzu zannediyorlar. Daha bir sürü örneği var. Bahsettiğiniz yazarın askerlik bahanesi de bayağı komikmiş. Mantıklı bir sebep sunsalarmış bari.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (22.01.20 20:13:36 ~ 20:31:29)