Boğaziçi Üniversitesi lisansüstü mülakatlarını erken mi yapıyor?

Geçen sene Mayıs ayının başında yapmış.
Fakat bu sene ALES mülakattan (eğer bu sene de aynı gün yapılacaksa) 5 gün kadar önce; sonuçlar çok daha sonra belli olacak.

Bu yüzden okul mülakat tarihini ileri mi atar? Ayrıca yurtdışında doktora ya devam etmek için Türkiye'deki diğer üniversitelere kıyasla çok daha avantajlı mıdır?

ileri atmazlar çünkü ara dönemdeki ales'e değil öncekine girdiğinizi düşünürler. ama bunu belirtirseniz sıkıntı yapmayabilirler. bir ihtimal ileri de alabilirler ama eskiden bahar döneminde çok öğrenci bile alınmazdı. çok iplemeyebilirler bilemedim.

amerika'da doktora düşünüyorsan boğaziçine gidebilirsin. onun dışında diğer ülkelerde tıs. ben ingiltere'de boğaziçi falan dedim yüzüme bön bön baktılar.
  • ozdek  (21.01.20 22:49:30)
ales sonucunuzun olmamasi onemsiz. sartli kabul alirsiniz.

  • ghilleinthemist  (21.01.20 22:56:00)
"yurtdışı" diye bir yer yok, ya da "amerika" "ingiltere" "almanya" gibi. farklı okullar ve bölümler var. örneğin bir arkadaş boun sonrası almanya'da top class bir okula başvurdu, zaten boğaziçinden onların bölümden o okulun öğrencileri varmış geçmişte, bölüm hocaları baya biliyor yani boğaziçi nasıl bir yer.

başvurmak istediğiniz bölümün sitesinde mezunların kabul aldığı okulların listesi vardır. olmadı linkedin'de aratın biraz kurcalayın.

genel gözlemim ise *iyi* boğaziçi mezununun avrupa'nın ya da amerika'nın iyi üniversitelerine gidebildiği: LSE, Bonn, Tilburg, Ludwig Maximilian, Heidelberg, Brown...
  • inekadam  (22.01.20 03:32:48 ~ 03:33:17)