İkisi aynı oscar değil mi

Oscar ödüllerinde hem en iyi yönetmen oscarı ödülü hem en iyi film oscarı ödülü var iyi de anlamadığım şu bir filmi yapan yönetmen iyisi ile kötüsü ile o filmin sahibidir başarı da başarısızlık da yönetmene aittir hal böyleyken iki ayrı oscar saçma olmuyor mu

En iyi film ve en iyi yönetmen oscarı adıyla tek bir oscar olması daha doğru

Ya da sadece en iyi film oscarı ya da sadece en iyi yönetmen oscarı daha doğru

Ama şu haliyle en iyi yönetmen oscarı ve en iyi film oscaru var böyle ayrı ayrı iki oscar ödülü olması anlamsız geliyor bana anlayan varsa beri gelsin

Ben yanılıyor olabilirim karşıt görüşleri öğrenmek analiz etmek isterim aydınlatmak isteyenler yazarlarsa sevinirim

arkadaşın dediği şey: bir yönetmene en iyi yönetmen ödülü vermenin zaten filmi en iyi film olarak nitelendirmesi. öyleyse neden iki ayrı ödül var? ayrıca filmin senaryosu ve görüntü yönetmenliği de bu iki ödülü vermede temel unsurlardan biri.

  • ryhmer  (20.01.20 22:41:12)
Sağ ol ryhmer anlatmak istediğimi anlamışsın

  • Hesapsordum  (20.01.20 22:47:32)
En iyi yönetmen oscarını alan yönetmenin filmi en iyi film oscarını almalı bu kadar basit

  • Hesapsordum  (20.01.20 22:48:56 ~ 22:50:13)
Yahu respect sende haklı gibisin

Not: gibisin dedim haklı değilsin kapiş hadi selametle!
  • Hesapsordum  (20.01.20 22:56:57 ~ 23:37:11)
en iyi film odulunu yonetmen degil yapimci aliyor, dolayisiyla en iyi film odulu biraz ticari bir odul. yani filme parayi yatiran adamin isine odul veriliyor

en iyi yonetmen-oyuncu-senaryo-kostum vs gibi oduller biraz daha artistik. en iyi film ise ticari bir odul bana gore
  • exlibris  (20.01.20 23:23:39)
Evet exlibris son noktayı koydu yazdıklarına aynen katılıyorum

  • Hesapsordum  (20.01.20 23:33:47)
En iyi filmin ticari olduğuna katılmıyorum. Ödül filmin yapımcısına veriliyor evet. Ama sadece parayı bastırdığı için değil bence. Elindeki parayla senaryo, yönetmen, oyuncu, müzik, kostüm, makyaj gibi bir filmi oluşturan bütün bileşenlerin ekiplerini en iyi şekilde oluşturup o filmi olabilecek en iyi seviyede yaptığı için veriliyor kanısındayım ben.

  • mr rosebud  (21.01.20 01:40:05)
"Film yönetmenindir" Avrupa kafası.

"Film yapımcınındır" Abd kafası.

Projeyi sıfırdan var eden kişi yapımcıdır yönetmen değil. Ki auteur dediğimiz adamların filmlerinde isimlerini yapımcı kısmında da görebilirsiniz zaman zaman. Yapımcı istemediğinde kurguya bile giremeyen kişiler yönetmenler. Zamanında kavgası verildiği için belli yönetmenler istediğini yapıyor tabii o ayrı. Ama "hired" yönetmensen, yapımcının belirlediği tarzın pek dışına çıkamazsın.

Bağımsız sinemada yönetmenler senaryoyu da yazıp gerektiğinde yapımcılığı da yapıyorlar, o yüzden onlar hem film hem yönetmen ödülünü sahiplense hakları var tabii.
  • nhk ni youkosu  (21.01.20 10:39:06)
Sevgili nhk ni youkosu yazdıklarına aynen katılıyorum

  • Hesapsordum  (21.01.20 19:41:47)