altın yatırımını hangi yolla yapmalı

merhaba,

somut altın almak mı yoksa bankadan sanal altın hesabı açmak mı? Hangisi karlı olur? tavsiyelerinize açığım.

peşinen teşekkürler.

döviz yatırımını nasıl yaparsanız rahat ediyorsanız aynı şekilde. evdeki fiziksel altının çalınması riski herhangi bir kar oranı ile karşılaştırılmaz bile.

  • ozdek  (20.01.20 01:18:45)
Bankayı kullanıyorum.

  • bagcivan  (20.01.20 01:19:42)
Somut muhafaza etmek sıkıntı, bankada altın hesabı açıp gram almak daha kolay alış - satış için.

  • Uncle Sam  (20.01.20 01:30:09)
ben ruh hastası olduğum için, doları banka hesabında altını ise reel alma taraftarıyım. bunun ruh hastalığı dışında bi' açıklaması yok yemin ediyorum. neden bilmiyorum ama dolardaki gibi, altında da aslında aldığımız altının gerçek değerinin olmaması zoruma gidiyor. ama şöyle bi' durum da var, benim halihazırda bi' kiralık kasam olduğu için orada muhafaza ediyorum. evde asla edilmez.

eğer bi' kiralık kasanız varsa(-ki kesinlikle sandığınızdan çok daha ucuzdur kiraları) orada muhafaza etmek bana daha doğru geliyor.

yıllardır casusluk filmi izleye izleye delirdim herhalde, kasada bir miktar dolar ve euro da tutuyorum çünkü.

aslında kendime vurmayı bırakayım. bunun gerekli birşey olduğunu da düşünüyorum. devlet/hükümet malum sanal haciz diye çat bişey koyabiliyor. khk ile kimvurduya da gidebilirsiniz. ya da mesela altın lazım oldu banka size onun tl karşılığını veriyor(kuveyttürk v.s sanırım altın veriyordu) o yüzden bence bunların bir kısmını reel tutmak lazım.

keza malum ülkede dolar neden artmıyor da araba fiyatları bu kadar artıyor diye, sürekli yakınıyoruz. olayın bug'ını bulup devalüasyonu mal üzerinden yaptılar. bankada tutmasak bunu yapamayacaklardı galiba, gerçi ben pek anlamıyorum bilkentte okumuş not ortalaması 3küsür olan adamlarla atışmamak lazım(mb çalışanları) tabi ama, bizim anarşik ekonomistler öyle diyor en azından

bir de ben, o kart altınları seviyorum. hatta param çok olsa külçede alırım, ruhum zenci sanırım benim. var bi' sonradan görmelik.

kar zarar dengesinde de çok küçük rakamlar oynar. bankada makaslara bakmak lazım. mesela dolarda bizim banka, bizim buradaki döviz bürosundan daha az bi' makas uyguluyordu. Ama altında kuyumcunun tarifesi daha iyi olur zannı içindeyim. bi'de kuyumcuda altın üzerinden pazarlıkta yapılabiliyor, seviyorum ben böyle küçük pazarlık mazarlık olaylarını.
  • mete kudur  (20.01.20 01:40:41 ~ 01:42:33)
Bankalara hala güvenilmesi enteresan mesela. Fiyatlar birden yükselse düşse size işlem yaptırmıyorlar, diyelim yaptınız yaptığınız işlemi hatalı diye iptal ediyorlar. Normal bi günde tabi alır satarsınız.

  • Hakan1980  (20.01.20 03:17:22)
Fiziksel altın alıyordum kapalı çarşıdan, sonra iş yerine uzak olduğu için yolum düşmez oldu. Başka yerden de almak istemedim.

Sonra bankadan hesap açtım da her ay oradan almaya başladım. Bazen fazla param olmuyor, alsam mi diye düşünürken hemen uygulamadan paramın yettiği kadar altın alıyorum.
  • biseysorcaktim  (20.01.20 07:53:13)