Format atamaya giriş101

Lenovo g500 model windows 7 yüklü laptopa format atacağım. Malum windows 7 desteği sona erdiği için format sonras win 10 yüklemeyi düşünüyorum. Daha önce hiç pcye format atmadım nelere dikkat etmem gerek? Youtubtan birkaç video izledim ama şimdilik benim pcde bios ayarına girmeyi öğrenebildim(fn+f2) ki bu ayara niye girdiğimiz kısmını pek anlayamadım:/ Bir arkadaşım sürücülerin eksik demişti bir ara, onları nasıl yükleyeceğim?

Şu an için bildiğim şeyler format öncesi önemli dosyalarımın yedeğini almak. Birde sanırım boş bir flaş belleğe win10 yükleyip hazırda bekletmek gerek. Ama sonrasında kapalı bilgisayara hangi evrede flaştaki win10 u yükleyeceğiz anlayamadım.
Bu aşamaları bilale anlatır gibi yazabilir misiniz ya da önerebileceğiniz bir video var mı?
Teşekkürler.

Hiç kafanı yorma ya, herkesin çevresinde mutlaka bir tane bilgisayardan anlayan vardır,

-ona bi kahve ismarlayın kafede, yapsın, halletsin o ara 30dkda
  • masseter  (19.01.20 18:49:38)
masseter +1

  • fezagezgini  (19.01.20 18:54:20)
@masseter, @fezagezgini kendim yapmak istiyorum.

  • you and me in paradise  (19.01.20 19:17:55)
Merhaba;

Format öncesi önemli dosyalarınızın yedeğini alarak zaten işin %50 sini tamamlamışsınız geri kalanı basit.

Öncelikle Windows’u bilgisayarınıza yükleyeceğiniz ortam cihazına göre (CD/USB) ufak bir ayar yapılması gerekiyor. Bu ayar “bios” dediğimiz yerde yapılıyor. Bilgisayara ilk açılışta birincil cihaz olarak hangi donanımı görmesini istediğimizi söyleyeceğiz. Siz Windows’u USB bellek yardımıyla yükleyecekseniz “ First Boot Device “ olarak “USB boot” seçeceğini tercih edeceksiniz.

Bu ne işe yarıyor?
Bu sayede bilgisayarınız açılırken öncelikli olarak takılmış bir USB varsa onun içerisindeki işletim sistemi ön yükleme programını çalıştırıyor ve sizin karşınıza Windows yükleme ekranının gelmesini sağlıyor.

Yüklemeyi CD/DVD’den yapacaksanız “first boot device “CD/DVD olarak ayarlanmalı.

Daha sonra işletim sistemi bootable USB cihazın içine ISO dosyası olarak yüklenmeli sonrasında format atmaya başlayabilirsiniz.

İnternetten yardım alacaksanız arama motorlarında bios/boot device kelimelerini arayarak doğru yönlendirmelere ulaşabilirsiniz.
  • avarel dalton  (19.01.20 19:21:42)
@Avarel Dlaton'un anlatımına ek olarak, bu işlem kalıcı olarak boot edilecek sürücüyü değiştirecekseniz mantıklı.

Ama sadece bir iki açılış için (ilk yükleme aşaması) biosdan boot ayarını kurcalamaya gerek yok.

PC ilk açılırken belirli bir tuşa basarak (F tuşlarından biri) boot seçeneğini görebilirsiniz.

Lenovo'da F12 olması lazım, yani açma tuşuna bastıktan sonra windows ekranı gelmeden FN basılı tutup F12 tuşuna bir kaç kere basarsanız boot ekranı açılır.

Ordan CD/DVD/USB ne ise seçersiniz.

Korkmayın çok kolay, eskiden zordu bu işler yok başlatma disketi yok komutlar vs. Şimdi oyun yüklemek kadar kolay.
  • John Bloor  (20.01.20 17:09:30)