[]

Bu nasıl olabiliyor ? (bir Erasmus sorusu)

Okuduğum üniversiteden tanıdığım bir kız vardı, tırışka bir bölümden (İDE) mezun oldu 2018 yılında.

Mezun olduktan hemen sonra da Erasmus programına katılıp Almanya'ya gitti.

Şimdi bu kişi dil geliştirme bahanesi ile orada kursa gitmişti (kendi anlattığına göre) fakat bunu Erasmus sayesinde yapabildi diye biliyorum çünkü okuldan (yani devletten) hibe alarak gitmişti.

Sorum ise, bu nasıl olabiliyor ? Her x dili ve edebiyatı bölümünden mezun olan kişi okul desteğiyle kapağı yurt dışına atabiliyor mu bu kadar kolay ? Çünkü kendisi hâlâ orada. Avrupa'ya göçebilmek madem bu kadar zahmetsiz ise neden bu ülkenin vasıflı nice gencine turist vizesi bile verilmez ?

(Not: sözü geçen kişi ultra vasıfsız ve kezban biriydi bu arada. Aklınızda bir profil oluşsun diye belirtmek istedim. Yani herhangi bir uzmanlığı veya vasfı yoktu ingilizce bilmek dışında)

 
Mezuniyet sonrasında da Erasmus+ staj hareketliliğine katılmak mümkün. Muhtemelen bir kurumdan staj yapacağına ilişkin kabul belgesi almıştır.

Almanya'da aynı şekilde mezuniyet sonrası staj yapmış birisi olarak Türk kuruluşlardan ya da küçük ölçekli iş yerlerinden kabul belgesi alıp 1 gün dahi staj yapmayan örnekler görmüştüm. Bu tarz bir şey olabilir.
  • but that was just a dream  (19.01.20 16:36:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.