ssd önerisi olan var mı?

aşağı yukarı hepsi aynı biliyorum ama. mesela ben kingston v300 ü 6 7 senedir zerre performans kaybı olmadan kullanıyorum. şimdi ikinci bir ssd daha almak istiyorum ama 480-500-512 gb gibi bir kapasitede almak istiyorum. james donkey öneriliyordu ama herkes bozulduğu için iade etmiş, yenisini yollamışlar falan ama o süreç sıkıntılı bir süreç veri kaybı oluyor vb...

pc thinkpad t440p i7 4900mq - 16gb - 128gb ssd + 64mb sd + 256gb m.2 ssd. buraya 4. olacak ssd. tavsiyelerinizi bekliyorum.

okuduğunuz için teşşekürler.

not: eklemeyi unutmuşum, bütçe ne kadar az olursa o kadar iyi, zaten sata3 arabirime bağlayacağım için alacağım hız belli, nvme ler ıvırlar zıvırlar bana gelmiyor dolsayısıyla. 500 550 mb's okuma yazma hızı sabit kalsa yeter. işletim sistemini de bu diske kurmayı düşünüyorum.

Eğer bütçe problemi yoksa SSD işinin piri Samsung'dur. Onun dışında Kingston A400, WD Blue veya Green öneririm. James Donkey'e bulaşmayın. Crucial markasında ise ısınma sorunu yaşayan da var memnun olan da. Uzak duracağınız modeller Toshiba TR200, Adata SU modelleri, James Donkey. Sandisk alanlar da sorun yaşamıyor bildiğim kadarıyla ama diğerlerine göre yavaş kalıyor hız konusunda.

  • bluedad  (19.01.20 13:40:31 ~ 13:46:14)
Ideapadim için Samsung evo aldım efsane bi şey. Eskiden 3dakikada açılıp kendine gelen bilgisayar 5 saniyede açılıyor ve kullanıma hazır hale geliyor

  • mg3929  (19.01.20 13:42:12)
tlc (tripple layer) qlc (quad layer) olayı var. 1tb olup ucuz olanlar hep qlc yani 4 katmanlı mesela. Katman arttıkça narinliği de artıyor diye biliyorum yani yeterince dayanıklı oluyor mu net olarak bilen biri varsa yazarsa sevinirim.

sata3 alacaksan samsung almana gerek yok, wd/sandisk, crucial (yıllardır kullanıyorum), vb. bilinen markaların 530mb/s okuma yazma hızlı disklerini alacaksın zaten.

pciexpress m2 destekliyorsa, samsung nvme evo (970) dışında pek bir şey bakma bence. WD Black falan da var ama cidden bu disklerde samsung ömür ve kalite olarak kendisini fazlasıyla kanıtladı. Yalnız her m2 tipli olan şey pciexpress olacak 3000mb/s'yi destekleyecek diye bir şey yok. Sata m2 de var. Ona dikkat etmen lazım.
  • nhk ni youkosu  (19.01.20 13:47:23)
2-3 aydır kullanıyorum bayağı rahatlattı memnunum. Ama başka ssd tecrubem yok, belki diğerleri on kat hızlıdır orasına bişey diyemem. Yorumlar da bayağı iyiydi ben alırken:

www.amazon.com.tr
  • Kahir ekseriyet  (19.01.20 13:55:32)
Bütçe nedir?

  • aristarkos  (19.01.20 15:04:13)
yazıya not olarak ekledim hocam.

  • Tears of Devil  (19.01.20 15:28:26)
Bütçe yoksa bence güncele yönel, en iyi f/p oranı Samsung 860 QVO 1TB'de. 800 lira fiyatı var. 1TB siksen almam dersen 860 EVO modelleri 450 lira civarında, 500GB kapasite.

  • aristarkos  (19.01.20 15:35:27)
  • lancelot du lac  (19.01.20 19:59:50)
samsung, intel falan al geç. james donkey, adata falan hiç bulaşma dert alırsın yok yere başına. (aldım oradan biliyorum)

  • denek hayatım  (19.01.20 20:31:16)