late binding matematikçiler

Macera sever matemetikçiler;

Gerçek hayatta şöyle bir problemim var.

1'e dört veren bir bahis oyunu var. Hemen oooooOoho demeyin sorum
olasılık hesabı ile ilğili değil.

Nerde kalmıştım, 1'e 4 veren bir bahis oyunu var. Benim de bu oyundan 50TL kazanmak istemek gibi ulvi bir amacım var.

Bu durumda ne yaparız 1'e 4 veren bu oyuna (50/4)=12.5TL yatırız ve kazanırsak (12.50*4)=50TL olur. 50 TL olur olmasına da

ben bu bahis için 12.5 TL yatırdım bu yüzden (50-12.5)=37.5 kazanmş olurum.

Şimdi ben kredili sistemde okumuş metematik yerine seçmeli beden eğitimi almış lise terk bir bireyim.

Bu durumda bahis oranı ve kazanmak istenen mebla belli olan bir oyun için ne kadar yatırmam gerektiğini çıkaran bir formül yazsanızda

ben bu formüle yukarıdaki verileri girdiğimde elime geçen paradan bahis için yatırdığım miktarı çıkardığımda elimde 50TL kalsa?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

biraz amele bir yöntemde olsa formül basit..
önce elemanları tanıtalım..
x: yatırılan para
y: kazanılan toplam para
k:bahis oranı
z:kâr=y-x

buradan sen ne kadar yatırman gerektiğini sorduğun için;
x=z/(k-1)

50 lira kazanmak için;
x=50/(4-1)=16,67 lira yatırman gereliyor 4 oranlı bir kupona..

edit: evet uzun uzadıya anlatmaya gerek yok aslında..co2s2 daha anlaşılır şekilde anlatmış..
  • xwayz  (22.04.10 18:06:13 ~ 18:46:20)
aslında istediğin miktar = (oran) X (yatırdığın $) - (yatırdığın $)

  • the twilight is my robe  (22.04.10 18:11:50)
basit bir sekilde anlatiyorum.

bahis orani'dan 1 cikartin. oran 4 olsun, 1 cikartinca 3 kalir. ne kadar kazanmak istiyorsaniz o rakami bu rakama bolun. 50 lira kazanmak icin 50'yi 3'e bolun, 16,67 cikar. yani 16,67 yatirirsaniz size 66.68 lira verirler, bu da tam olarak 50 lira kazanmanizi saglar.
  • co2s2  (22.04.10 18:14:06)