[]

Metal filtreli Pour-over Kahve (Chemex gibi)

Metal filtreli olanlar nasıl kullanan var mı? Kağıt masrafından kaçmış oluyoruz (başta biraz daha çok para verip) fakat kahvedeki yağlar tanecikler daha çok içine gidiyormuş tabii.

Ben dışarıda hario, chemex vb. hepsiyle içiyorum lakin evde sadece frenchpress ile yapabiliyordum. İçine düşen dibinde kalan tanelerden rahatsızım (ki büyük şekilde, french press'e göre çektiriyorum)

www.tchibo.com.tr
şu nasıldır mesela kullanan var mı?

(v60 gibi şeyleri yalnızca tek bardaklık olduğu için eledim. Aeropress bakıyordum aslında ama şu an için onunla da uğraşamayacağım sanırım.)

 
Kağıt masrafından belki kaçıyorsun ama filtreyi her seferinde temizleyeceksin, çöpe gitmeyen kahve için sudan geçireceksin, zamanla o kahve giderlerde birikecek falan, tesisatı açmak için çalışacaksın falan... Bence hem metal filtre, hem de bez filtre amelelik. 30-40 liraya bir plastik drip al, sürahi olarak da hazır frenck pressinin altını kullanırsın


  • malheiros  (18.01.20 21:37:59) 
www.tchibo.com.tr

www.ikea.com.tr

ben sunlari almistim bu kombinasyonu kagit filtre ile kullaniyorum super oluyor. fakat metal filtre istiyorsaniz, altin kaplama bulabilirseniz super olur, yillar once altin kahve filtrem vardi, mukemmeldi, kesinlikle tavsiye ederim. 10 yil falan kullandim, sonra yanlislikla atildi. bir de iyi bir slow pour kettle cok ise yarar, veya sabirla yavas dokeceksiniz, ip gibi .....
  • mavicorap  (18.01.20 22:37:45) 
@malheiros, haklısın fakat frenchpress'te de aynı sorun var :D lavaboda büyük bir süzgeç duruyor hep, onun içine döküyorum. Sonra ondan çöpe.

@mavicorap, çok teşekkürler baya pratik çözüm gibi :D belki de böyle yaparım haha.
  • nhk ni youkosu  (18.01.20 23:42:23 ~ 23:43:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.