Barcelona'ya gidiyorum

Mart ortasi gibi gidicem; daha once hic yurt disina cikmadim; yas 28. 10 gunlugune gidiyorum ve vize konusunda ne yapmam gerektigini pek bilmiyorum acikcasi. henuz basvurmadim; ne zaman basvurayim?

edit: tatil icin gidiyorum; ucak bileti tamam ama kalacak yer degil. airbnb falan ayarlamam sorun olur mu? kalacak yer konusunda bir sikinti cikiyor mu?

Şimdiden başvur bi zararı olmaz, çalışıyor musun? birisi mi sponsor iş için mi gidiyorsun öyle hadi ben geldim demekle olmuyor

  • eylemsizlik plani  (16.01.20 21:46:56)
tatil icin gidiyorum. kendi isim var. yurt disina calisiyorum yalnizca, dolayisiyla hesabimda doviz cinsi para var, bunun bir etkisi olur mu bilmiyorum ama...

  • nefertarii  (16.01.20 21:58:42)
Su an basvur. Erken degil.

  • hot potato  (16.01.20 22:00:09)
Henüz almadiysaniz başvurmadan önce gidiş ve dönüş uçak biletini almanız gerek.

  • temasettin  (16.01.20 22:02:42)
Önce pasaport çıkar. Daha sonra vize işlemleri için gerekenleri konsolosluğun sitesinden okuyup tamamla öyle başvur.

  • cemallamec  (16.01.20 22:03:58)
Barcelona için haliyle İspanya'ya schengen vizesine başvuruda bulunmanız gerekecek. Şu ana kadar birçok schengen vizesi aldım ama İSpanya'dan değildi, her ülke farklı/ ekstra belgeler talep edebiliyor, o nedenle ilk önce onları araştırıp liste yapın. Ayrıca, vize başvurusu için de hemen randevu alın çünkü ilk randevuyu 2 hafta sonrasına bile verebiliyorlar. Mümkünse Ocak ayı içinde başvurunuzu yapmış olacak şekilde randevunuzu alın, sonra evrakları toparlamaya başlayın.

Benim schengen vizesi için genel tavsiyem ise;
- mutlaka gidiş dönüş uçak biletinizi gösterin (bir çıktısını alıp dosyanıza koyun),
- Kalacağınız süre boyunca konaklayacağınız yere ilişkin rezervasyonlarınızı veya faturalarınızı gösterin (bu aşamada ben genellikle kolayıma geldiği için Booking üzerinden geçerlilik tarihi uzun olan fake rezervasyonlar yapıp dosyama koydum hep. Airbnb'den oda kiralarsanız onu belgelendirebiliyor musunuz bilmiyorum, onu kontrol edin),
- Gösterebildiğiniz kadar çok para gösterin (farklı hesaplarınız varsa hepsinin son 3 aylık - genellikle öyle talep ediyorlar ama kontrol edin - dökümünü ekleyin),
- Onlar talep etmeseler bile 4-5 satırlık bir seyahat yazısı hazırlamanızın faydalı olacağını düşünüyorum (işte şu şu tairhler arasında Barcelona'da size detaylarını ilettiğim otelde turistik amaçlı olarak konaklayacağım. Serbest meslek erbabıyım, vergi levhamı dosyada görebilirsiniz, seyahati kendim finanse edeceğim vb. Şayet yabancılarla iş yapıyorsanız ve başka seyahat ihtimalleriniz de varsa bence kısaca onları da anlatıp uzun vize verilmesi konusunda yardımlarınızı rica ederim vs diye yazabilirsiniz.)
  • a day at the races  (17.01.20 00:02:14)
Vardığında kiosko’dan burger ye.sadece bunun için bile gidilebilir.
airbnb sıkıntı olmaz.
Bisiklet kiralayıp sürmek zevkli
Tek gidiyorsan couchsurfing etkilinliklerine katılabilirsin.
Free Walking turlar da var, onlar da güzel
Yürümeyi seviyorsan bol bol kaybolmaya hazır ol :D
Mimarlığa özel bi ilgin yoksa gaudi’nin iki binasına gitmezsen bişi kaybetmezsin çünkü 30 ar Euro güzel para.
  • mutlu yillar sana  (17.01.20 08:23:39)
çok güzel bir tercih yapmışsın, tebrik etmeye geldim. iyi tatiller şimdiden.

bu aralar başvur işte, booking'ten bedava rez. yapan yerler var, oradan konaklama seç sonra iptal edersin. rez. ingilizce olsun, adın görünsün.
  • jimjim  (17.01.20 10:15:24)