dünya klasiği olabilecek türkçe kitaplar

hangileri olabilir?

tehlikeli oyunlar
tutunamayanlar
huzur

ilk aklıma gelenler.
  • tepedeki psychedelic adam  (16.01.20 21:37:46)
Anayurt Oteli
Kürk Mantolu Madonna
İnce Memed
Aşk-ı Memnu
Aylak Adam
Çalıkuşu
Yaprak Dökümü
  • cemallamec  (16.01.20 21:40:10)
saatleri ayarlama enstitüsü

  • iddaaci  (16.01.20 21:41:44)
Sait faik ve oktay akbal bazı öyküleriyle bu listeye girer.

  • osuran imam  (16.01.20 21:46:48)
Vedat Türkali- Bir Gün Tek Başına

  • Amaranta ursula  (16.01.20 22:11:51)
ince memed

  • gezegen olan pluton  (17.01.20 00:07:27)
Kitap değil de yazar dersek Orhan Pamuk tabi ki hocam. Ki oldu da sayılır herhalde, nobel aldığına göre.

Hangi kitabı daha iyidir tartışılır belki, kişisel bir şey sonuçta. Benim favorim cevdet bey ve oğulları.
  • plutongezegendegilmi  (17.01.20 00:40:42)
Orhan pamuk dışında yok, kürk mantolu madonna falan demişsinizde o dönemin yazarları rus edebiyatından kopyala yapıştır hep, bizim için önemli yazarlar ama özgün eserleri olmayan adamlar hep

  • docrivers  (17.01.20 01:21:41)
orhan pamuk sessiz ev, kara kitap zaten olacak.
sait faik'in oykuleri olabilir bir de.

Yusuf Atilgan, Oguz Atay, cok cok iyi yazarlar olmasina karsin, eserlerine "dunya klasigi" denemez. Yasar Kemal de oyle. Calikusu'na falan gulerler valla. :)
Dunya klasigi dediginizde, dunya edebiyatinda ilgili donemin sahikasi olan, nesiller sonra bile, isledikleri evrensel temalarla ilgi cekebilecek kitaplardan soz ediyoruz. Bir de o sekilde siniflandirilmak icin dogallikla dunyaca "taninmasi" lazim. Orhan Bey taniniyor, biliniyor. Sait Faik dunyada cok bilinmiyor. Bilinse, cok iltifat edilir diye dusunuyorum.
  • ebabil curnatasi  (17.01.20 05:43:16)